Сьогодні, 6 січня, у холі Вінницької міськради відкрили виставку дідухів «На щастя, на добро!». У давнину цей символ Різдва вносили до помешкань на Святвечір і ставили на покутті.
У головному «Прозорому офісі» Вінниці представили 19 дідухів із різних районів області. А в центрі експозиції – дідух, виготовлений у Вінниці етнологом, методистом обласного начально-методичного центру культури і мистецтв Олександром Котловим.
Щоправда, майстер визнає: його дідух несправжній, тобто – нетрадиційний. Як і решта представлених на виставці, він – скоріше гібрид дідуха та обжинкової квітки. У Вінницькому дідуху зібрані різні злаки, тоді як традиційний має складатися винятково з жита, а також – квіти, цілющі трави і, навіть, калина.
Дідух – це «дідів дух». Якраз на Святвечір ми чекаємо наших дідів на вечерю, згадуємо наших покійних родичів. Дідух опоясувався двома поясами: поясом діда і прадіда. Як правило, це були червоні пояси. Складався дідух з 365 житніх колосків. З решток дідуха робили «павуки» і «їжаки». Це – теж цікава обрядова конструкція, можливо, наступного року вінничанам покажемо таку колекцію, – говорить Олександр Котловий
На відміну від різдвяного символу – дідуха, який традиційно виготовляли 2 січня – на Гната, обжинкову квітку робили на обжинки. Власне, якраз під час жнив – до Дня Незалежності минулого року ці витвори народного мистецтва привезли і подарували Вінниці майстри з 19-ти районів області.
Народні майстри із районів брали участь в обласному фестивалі «Скарби Поділля», що проходив на День Незалежності на Європейській площі у Вінниці, і презентували місту ці дідухи. Зберігаємо їх в закритому приміщенні, кожен дідух – в окремому мішку, щоб ізолювати від якихось подразників, – розповіла виконувач обов’язків директора Центру концертних та фестивальних програм міста Вінниці Ольга Дернова.
За її словами, мета виставки – презентувати вінничанам символ Різдва, аби 2017-й рік приносив тільки добро та затишок.
Колориту виставці додають автентичні рядна з льону та конопель, які в давнину в хатах перестеляли по кілька разів на рік – в залежності від свят. Значення мали і їхні кольори та кількість витканих смуг.
Тут представлені дванадцятиполосні. Їх стелили на підлогу по периметру хати. Тут більше яскраво жовтих кольорів, що символізують вищі сили. Це зараз надзвичайно рідкісні речі, тому що ткацтво, на жаль ми втратили. Нам їх надав Будинок народної творчості. Тому, прошу вінничан, які мають такі рядна по селах: бережіть їх, це – надзвичайно серйозний оберіг, – каже Олександр Котловий.
У холі міськради настелили також сіна й соломи, поруч з дідухами поставили гарбузи – як символи тепла і сонця. Є тут і макітри, макогони, глечики, миски та інше давнє кухонне начиння.