Усе частіше в Україні чути заклики разом святкувати Різдво християнам Західного та Східного обрядів. Такі ідеї лунають, переважно, від громадських діячів та політиків.
Тим часом релігієзнавці та священослужителі визнають, що до переходу православних на григоріанський календар відзначення Різдва у нашому суспільстві ще далеко.
Ось що про це думають представники провідних християнських громад Вінниччини:
Єпископ Вінницького обласного управління Об’єднаної церкви християн віри євангельської Михайло Якобчук:
Є традиція і вона – непогана, але якщо підійти до цього питання конкретніше – як правильніше: 26 грудня чи 7 січня, то, на мою думку, найправильніше – з 25-го грудня – до 8-9 січня. Де в нас документальне підтвердження, що це саме так було? Якщо взяти єврейський календар, то там зовсім інше літочислення. Але головне, що в нас є подія – народився Син Божий для того, щоб ми з вами мир мали, радість і спасіння. Я думаю, що з часом все нормалізується і люди звикнуть. Ми звикли, 7 січня – урочистий день, але найбільша урочистість – коли Христом рождається у нашому серці.
Секретар Вінницького єпархіального управління Української автокефальної православної церкви, протоієрей Сергій Москальчук:
Це питання вже піднімалося неодноразово. Якщо заглянути в нашу недалеку історію – 1917-18 роки, радянська влада хотіла примусовим методом перенести це святкування. Але, як показало життя, на жаль, 25 числа в православних храмах не було людей, храми були порожніми. А 7-го – наповненні. Тому брати з Європи треба те, що краще, але автоматично переходити на новий стиль – це неможливо. Особливо в західних областях, я пригадую своє дитинство, бабуся каже: «Як це 25-го? З католиками? Ми що поляки?». У старшого покоління це не сприймається. Молодь, можливо, й сприйме. Час зробить своє, але радикально змінювати, думаю, не доцільно – це може викликати хвилю обурення, особливо, серед християн старшого віку. Нововведення у православних конфесіях дуже важко сприймаються.
Представник Вінницького єпархіального управління УПЦ Київського патріархату, ієрей Богдан Ващенко:
Погоджуюсь з тим, що головне – це подія народження Ісуса Христа. Так склалося історично, що ми святкуємо 7 січня. У цьому нічого поганого немає. Доцільно було б славити Бога разом в якийсь певний момент, можливо, й 25 грудня. Але справа в тому, що суспільство до цього не готове. Потрібно спочатку попрацювати з суспільством. Нічого поганого не буде в тому, щоб святкувати Різдво Христове разом з католиками, в одну ніч, один день спільно молитися в храмах і прославляти Сина Божого. Доцільно було б, справді, об’єднатися, бо саме в об’єднанні щира молитва буде почута Богом. Потрібно для цього робити перші кроки.
Секретар Вінницької єпархії УПЦ Владислав Демченко:
Не тільки католики, а й десять із п’ятнадцяти православних церков світу святкують Різдво за новоюліанським календарем, який по-суті – той самий григоріанський, тобто 25 грудня. У цьому проблеми немає. Проблема в тому, що наш народ іноді аж занадто береже традиції. Можливо, це й добре – щось має бути стабільним в цьому світі, коли немає впевненості в завтрашньому дні. Я дивлюся в ЗМІ запитують людей про їхнє ставлення до цього питання. Одні кажуть, що їм все одно, інші – що добре було б 25 грудня святкувати, думки дуже різні. Але варто було б зробити таке опитування в храмах – саме серед віруючих людей, це ті люди, які «проголосують ногами» – якщо зробити щось не так з їхньою вірою, то вони просто не прийдуть до церкви ні 7-го, ні 25-го. Тому до цих питань слід ставитись дуже обережно. Я маю гарні контакти з православними в Польщі – це церква, яка наполовину живе за старим стилем, наполовину – за новим. При цьому локації різні можуть бути поруч – в одному місті чи в сусідніх селах. Кажуть, що дуже важко навіть в межах одного села змінювати ситуацію, а в нас – в межах країни потрібен час, а найголовніше – воля Божа. Буде воля Божа – це станеться само собою, а не буде – то даремні ці всі наміри.
Протопресвітер Вінницького протопресвітерства Української греко-католицької церкви Микола Дуркалець:
Для Української греко-католицької церкви це питання не є предметом дискусії. Наша церква має єпархії по всьому світу – в Америці, Австралії, Канаді. Недавно розпочалась праця в Арабських Еміратах. Ті єпархії, які живуть за юліанським стилем, святкують за юліанським календарем, ті, що живуть за григоріанським стилем, святкують Різдво за григоріанським календарем. І це в жодному разі не розділяє і не розколює церкву. Найважливіше – не дискусія, коли святкувати, найважливіше – святкувати. А щодо об’єднання – для того є Дух Святий, який провадить церкву і дає ті поштовхи до об’єднання, які потрібні церкві, а не політикам чи ще комусь.
Заступник старшого пресвітера Вінницького обласного об’єднання церков євангельських християн-баптистів Володимир Вузій:
Свято народження Христа є радісним і величним для церков євангельських християн-баптистів. Воно розпочалось з 25 грудня і продовжується 6,7,8 січня. Для нас це подія, яку ми хочемо використати, щоб донести людям велику радість, допомогти в силу наших можливостей і проголосити, що Христос прийшов для того, щоб спасти людей. Ми почали зміни з себе і використовуємо кожну можливість, щоб таке величне свято відзначати двічі, або якнайдовше.