18-річний студент Роман Лановий із Вінниці увійшов до десятки кращих українських винахідників 2016-го року. Свій варіант такого рейтингу запропонувало видання gazeta.ua. Вінничанин став автором вітчизняних "розумних" кросівок. Він приладнав масажер, підігрів і навігатор до звичайних кросівок. Крім того, взуття саме зашнуровується.
Хлопець надихнувся фільмом "Назад у майбутнє", де головний герой мав аналогічні кросівки. Над своїм винаходом Роман працював три роки.
Роман Лановий вмонтував у взуття електродвигуни, які можуть робити масаж, датчики температури й нагрівальні елементи. Біля шнурків вшиті повітряні камери й компресор. Вони фіксують ногу у взутті. Усі пристрої — на літієвих акумуляторах, розташованих у підошві. Кросівки підзаряджаються під час ходьби. Коли підошва торкається землі, штовхається маленький важіль. Чим більше людина рухається, тим краще працює взуття.
Також керувати кросівками можна зі свого телефону: спеціальна програма відображує екрані телефону температуру у взутті. Її можна змінити або задати діапазон комфортної. Так само затягують шнурки та запускають вібромасажер.
Крім того, кросівки можуть самі "довести" свого господаря до потрібного місця – хлопець обладнав взуття навігаційною системою й датчиком перешкод. Для цього потрібно надиктувати на телефон адресу, і кросівки "доведуть" до пункту призначення.
А студент Вінницького національно технічного університету Дмитро Кривий створив робота-няню. Пристрій подає прикутій до ліжка людині чай, ліки чи пульт від телевізора. Також вимірює тиск, аналізує рухливість, та запам'ятовує інформацію про стан здоров'я хворого.
Винахідник розповів, що створив робота-няньку за кілька місяців, щоб допомогти своєму скаліченому другові, який випав з вікна 8 поверху – створив йому доглядальницю.
Робот управляється рухами хворого. Спеціальний механізм кріпиться до руки. Він передає інформацію до робота, той в свою чергу повторює рухи людини: приносить чашку чи подає ліки.
У комплекті з роботом розроблений спеціальний ремінь проти пролежнів для паралізованих людей.
До рейтингу кращих винаходів року видання також віднесло «Екзоскелет» Антона Головащенка, додаток BeWarned для глухих та людей зі слабким слухом, створений Віталієм Потапчуком, пристрій Luciding, здатний зробити сни усвідомленими. Серед найкращиї вітчизняних винаходів 2016-го року – прилад, що допомагає людям відновити дрібну моторику, розроблений Олександром Шумським, гаджет для кухні HelloEgg з голосовим управлінням, Telegram-бот, що вміє самостійно реєструвати документи онлайн. Українські вчені на чолі з кандидатом технічних наук Владиславом Кисельовим також створили джерело електрики, розраховане на 12 років роботи. Крім того, українці виготовили кіберрукавичку з технологією V-Touch.