«Декомунізовану» Вінницю виклали в тематичному довіднику

Новини Вінниці

Сьогодні, 27 грудня, науковці презентували довідник «Вулиці Вінниці: з історії декомунізації». Видали його Подільська агенція регіонального розвитку та Вінницьке історичне товариство в рамках проекту «Вулиці Вінниці: створення інформаційного сайту та тематичного довідника».

У книзі вперше пропонується узагальнення результатів декомунізаційних процесів у Вінниці 2015-2016-го років, міститься інформація про першу «національно-демократичну» хвилю перейменувань у місті у 19889-1996 роках. Є також загальний нарис з історії найменувань вінницьких вулиць у 19-20 століттях. Основа довідника – список «декомунізованих» вулиць з короткою історією їхніх попередніх назв.

За словами автора довідника доктора історичних наук, доцента кафедри історії України ВДПУ імені М.Коцюбинського Тетяни Кароєвої, у виданні вперше оприлюднено «внутрішню кухню» роботи у Вінниці комісії з декомунізації.

До нас часто зверталися колеги з інших міст із запитаннями, як нам вдалося пройти цей процес досить толерантно, без особливих суспільних збурень. Саме про це йдеться у першій частині книги. У довіднику можна знайти історії перейменувань вінницьких вулиць, починаючи з 19-го, а деяких – з 17-18 століть. Тут також вміщено спеціально підібрані карти різних періодів історії Вінниці, – говорить Тетяна Кароєва.

Одну з таких унікальних мап кілька років тому до Вінниці з російських архівів привіз директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун. Датується карта 1811 роком і публікується вперше.

Мені приємно, що майже щомісяця у Вінниці з’являється нова книжка з історії. Це свідчить про високий і якісний темп роботи вінницького професійного історичного «цеху», – каже Юрій Легун.

Якщо в друкованому довіднику давні карти Вінниці невисокої якості, то детальніше їх можна розгледіти на спеціальному інформаційному сайті «Вулиці Вінниці». Поки, що він працює в тестовому режимі. Тут вміщено і всі матеріали про декомунізовані вулиці, трохи згодом з’явиться історія всіх вінницьких вулиць, а в перспективі – з описом пам’яток історії та архітектури, – розповів керівник проекту, голова Вінницького історичного товариства Олександр Федоришен.

Сайт підключений до «Мапи звернень» на порталі міської ради. Обравши потрібну вулицю і часовий проміжок, можна переглянути всі її назви у різні часи. Тут також можна порівняти сучасну карту міста з мапою 1811 року, яка в цьому довіднику вперше вводиться в науковий обіг, можна побачити карту центральної частини Вінниці 1837 року, план міста 1927 року, де вперше були зафіксовані радянські топоніми, а також – німецьку карту 1942 року, – зазначив Олександр Федоришен.

За його словами, довідник  буде виставлено для безплатного користування в мережі, а 400 примірників його друкованої версії роздадуть по бібліотеках та навчальних закладах Вінниці.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *