Майже 4% українських виборців уже вчетверте залишаються без права голосу, повідомив голова ГО «Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу» Володимир Кіпень сьогодні, 14 грудня, під час прес-конференції «Чи захищені політичні права переселенців?»
Упродовж листопада та грудня в Україні відбувається 438 місцевих виборів, в тому числі в об'єднаних територіальних громадах. Але питання забезпечення політичних прав внутрішньо переміщених осіб потребує термінового вирішення не залежно від наявності чи відсутності виборів в державі. Законодавчі колізії унеможливлюють повноцінний вплив вимушених переселенців на суспільно-політичне життя та розвиток громади, в якій вони мешкають. У свою чергу, це стає загрозою процесу інтеграції внутрішньо переміщених осіб у громадах, до яких вони переселились.Наразі у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроектів, однак жоден з них не виноситься на розгляд депутатів, – зазначає пан Кіпень.
Задля пошуку оптимального рішення дляцієї проблеми Громадський холдинг «Група Впливу» започатковує масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію та розбудову коаліції з регіональними партнерами. На Вінниччині представниками цього об’єднання виступають три організації: ГО «Спільна справа», ГО «Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу» та ГО «Вінницький прес-клуб». У рамках цієї співпраці буде проведено низку соціологічних досліджень з переселенцями і глибинних інтерв’ю з депутатами, розроблено інформаційну кампанію соціальної реклами, обговорено на експертному рівні різні варіанти вирішення питання та, зрештою, запропоновано механізм захисту політичних прав внутрішньо переміщених осіб.
Як зазначає Юрій Зиков, голова ГО «Спільна справа», попри велику кількість виборчих процесів, проблеми переселенців вкотре залишаються неврегульованими.
– Питання захисту політичних прав громадян, що змушені були покинути свої домівки, має бути терміново актуалізоване, адже близько 4% електорату України вже третій рік не можуть відновити свою виборчу активність. В деяких населених пунктах кількість внутрішньо переміщених осіб доволі суттєва, що фактично не дозволяє не враховувати думку тієї частини населення, яка своєю появою в населеному пункті змінила склад громади. Наприклад, на Вінниччині 18 грудня 2016 року відбудуться вибори в об’єднаних громадах, де переселенці не братимуть участі в голосуванні. Але якщо в подільських громадах відсоток ВПО коливається від 2 до 5, то, наприклад, на Сході країни є ОТГ, де 40% мешканців – переселенці.Це свідчить про порушення принципу недискримінації щодо забезпечення рівності прав, свобод і можливостей. Відсутність механізму реалізації виборчих прав ВПО суперечить стандартам ООН та Ради Європи, Конституції та законам України. Тому провідні громадські організації та експерти активно долучаються сьогодні до розробки необхідних змін до національного законодавства. Крім того, з отриманням можливості на реалізацію свого політичного права, вимушені переселенці також зможуть не лише голосувати на місцевих виборах, але й брати участь в інших формах місцевої демократії, – розповідає він.
– Реалізація політичного права за місцем фактичного проживання дасть людям можливість повноцінної соціалізації та реінтеграції у приймаючий громаді, де вони мешкають вже більше двох років. Вкрай необхідною в цьому контексті залишається державна підтримка для спільного пошуку механізмів реалізації такої можливості, щоб підкреслити значимість для держави кожного громадянина України. Варто також зазначити, що питання виборчих прав у нових громадах найгостріше торкаються ВПО, але стосуються вони й інших груп населення, наприклад, так званих «трудових мігрантів, – підкреслює Юрій Зиков.
Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) також піднімає питання права голосу ВПО. Так, Надія Пашкова, представниця Міжнародної фундації виборчих систем IFES, розповіла, що їх експерти активно долучаються до розробки необхідного законодавства.
– У рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», що фінансується Посольством Великої Британії в Україні, IFES візьме активну участь у розробці виборчого законодавства, яке було б актуальним у сучасному українському контексті та відповідало б як міжнародним стандартам, так і найкращим практикам. Пропоновані заходи щодо поліпшення виборчого законодавства і планування виборів в Україні сприятимуть більш ефективній участі всіх українців у виборчому процесі, особливо внутрішньо переміщених осіб і громад на Донбасі. IFES співпрацюватиме безпосередньо зі спільнотою ВПО для дослідження їх становища, очікувань та пошуку шляхів вирішення тих проблем, з якими вони стикаються при реалізації політичних прав. Проект працюватиме як в інтересах ВПО, так і разом з ними, у партнерстві з Громадським холдингом «Група Впливу» та регіональними громадськими організаціями, які просувають цю реформу з тим, щоб внутрішньо переміщені особи зрозуміли свої політичні права і те, як вони можуть ефективно брати участь як у самому процесі реформування, так і власне у виборах, – розповіла пані Пашкова.
Під час прес-конференції експерт Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) також презентувала Білу книгу «Внутрішньо переміщені особи та участь у виборах: короткий огляд», що створена з метою стати всеохоплюючим посібником для органів адміністрування виборів та зацікавлених сторін, які обговорюють і обмірковують питання голосування ВПО. У книзі висвітлені юридичні і практичні питання, які стосуються участі ВПО у виборах, та проведено загальний огляд: 1) зобов’язань і стандартів згідно з міжнародним правом; 2) практичних питань і прикладів кращого досвіду; 3) розробки законодавства, політики і операційних планів; 4) ролі громадянського суспільства та міжнародної спільноти; а також 5) рекомендацій щодо того, як вдосконалити забезпечення реалізації виборчих прав ВПО. Біла книга також містить список джерел, наведений у додатку, який включає цілу низку загальних публікацій, а також доповіді про окремі ситуації в різних країнах. ВПО розглядаються як виборці, а також як кандидати на виборні посади.
Громадський холдинг «Група впливу» (команда Донецької обласної організації «Комітет виборців України») започатковує коаліцію громадських організацій в регіонах, аби спільними зусиллями разом захистити політичні права внутрішньо переміщених осіб. Наразі до партнерства долучились представники громадських організацій Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Львівської, Одеської, Харківської областей. У Вінницькій області об’єднання представляє три організації: ГО «Спільна справа», ГО «Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу» та ГО «Вінницький прес-клуб».Співпраця відбувається в рамках проекту «Підвищення рівня підготовки до виборів та політичної участі в Україні», який здійснюється Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.