Модернізація України неможлива без енергетичної модернізації економіки, а остання – без активної позиції науковців, особливо – молодих. Таким був лейтмотив зустрічі виконувача обов’язків голови Комітету Верховної ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександра Домбровського зі студентами та викладачами Вінницького національного технічного університету. У спілкуванні також взяли участь голова Ради оптового ринку електроенергії в Україні Костянтин Запайщиков та Президент Українського ядерного товариства Григорій Муляр.
За словами Олександра Домбровського, на одиницю ВВП у нас витрачається у 2,5 рази більше енергії, ніж в середньому в світі. Енергоємність нашої економіки вчетверо більша, ніж, наприклад, в сусідній Польщі. Одна з причин цього – «газова голка», на якій ми сиділи, не розвиваючи власний видобуток.
За 24 роки ми заплатили Росії понад 100 мільярдів доларів, які могли б залишитись у нашій економіці, – каже Олександр Домбровський.
Тепер Україна фактично відмовилась від російського газу, значно скоротивши його споживання, в тому числі – через заміну газових котлів на енергоощадні. Непогані шанси стати енергонезалежними маємо й через сприятливу структуру генерації електричної енергії: 50-55% її виробляють атомні станції, 30-35% – теплові, близько 7% – гідроелектростанції, а 2% – доля так званої «зеленої енергетики».
Це дає нам можливість бути енергонезалежними. Чудові умови маємо для розвитку «зеленої» енергетики. Недорога та чиста енергія, відмова від нафти та газу – це один з пріоритетів усіх розвинених країн світу. Вінниччина якраз лідирує в Україні за впровадженням сонячної енергетики, – говорить Олександр Домбровський.
Зміна правил на енергетичному ринку, приведення їх до євростандартів – це зобов’язання України перед Європейським енергетичним співтовариством. Але важливі вони й для внутрішнього ринку та вітчизняних споживачів. Україна вже має закони щодо незалежного регулятора, про ринок природного газу, на часі – розгляд у парламенті законопроекту «Про ринок електричної енергії України», що має ліквідувати монополію постачальника.
Своєрідним «монополістом» на цьому ринку має стати споживач, він повинен отримати право вибору постачальника і виробника. Це як із мобільним зв’язком: ще півтора десятка років тому ми мали одного монополіста на ринку зв’язку, роками чекали в чергах на підключення телефону, але тепер ніхто не бігає за операторами, навпаки: вони навипередки пропонують нам різні варіанти підключення і тарифікації, а ми можемо обирати найвигідніші і найзручніші. Так само має бути і на ринку газу та електричної енергії, – вважає Олександр Домбровський.
За словами народного депутата, прорив у вирішенні усіх цих проблем залежить не тільки від Уряду чи Верховної Ради. Ключова роль тут відводиться і вищій освіті. Саме наука дає можливість швидкого руху вперед, тому Олександр Домбровський закликав до активної співпраці студентів та викладачів ВНТУ – вишу, який сам свого часу закінчував.
Свою готовність до діалогу та співпраці студенти продемонстрували цілою низкою запитань та порад, що стосуються ліквідації монополій на енергетичному ринку, стимулювання енергозбереження та енергомодернізації
До речі, Олександр Домбровський розповів, що був одним зі співавторів закону про енергосервісні контракти, що дає право інвестору-тепловику «заходити» в бюджетну сферу на 10 років, але, на жаль, нині чимало підприємців, що можуть вкладати в енергомодернізацію, бояться таких тривалих контрактів.
На часі також дискусія про фінансування наступного року так званих «теплих кредитів». Одним з ініціаторів програми, за якою держава відшкодовує власникам помешкань частину кредиту, використаного на утеплення будівель, також був Олександр Домбровський.
Цього року для цього в Держбюджеті було передбачено близько 800 мільйонів гривень, їх заледве вистачило на 7 місяців. У проекті бюджету на наступний рік на «теплі кредити» передбачається вдвічі менша сума. Тому тривають серйозні дискусії стосовно цього питання. Загалом, на цю програму потрібно щонайменше 1,9 мільярда гривень, – переконаний народний депутат.
Тепер він чекає і від молодих науковців варіантів вирішення проблем енергозбереження і чистої енергетики.
Запитання, які ставили студенти, свідчать, що наша молодь може над цими проблемами працювати не гірше експертів чи депутатів Верховної Ради, – сказав Олександр Домбровський.
До спільної роботи студентів та викладачів вишу закликали і голова Ради оптового ринку електроенергії в Україні Костянтин Запайщиков та Президент Українського ядерного товариства Григорій Муляр. За їхніми словами, професійних енергетиків в Україні майже ніхто не готує, усі вони – свого роду «самоучки». Особливо це стосується «зеленої» енергетики та інших інноваційних технологій. Тож Вінницький національний технічний університет може має шанс стати піонером у запровадженні відповідних програм підготовки фахівців.