“Історії Старого міста” – написано книгу про найдавніший мікрорайон Вінниці

Новини Вінниці

У вівторок, 22 листопада, депутати міської ради Олег Стукан та Вячеслав Заремба презентували книгу «Історії Старого міста». Її писали всією громадою два роки, збирались історії людей, вулиць, будинків. Книга складається з трьох частин: історія Старого міста, історія Замкової гори та розповіді старожилів мікрорайону, в яких відображено, як змінювалась ця частина міста в різні періоди життя мешканців цього мікрорайону.

Ініціювали написання цієї історичної праці Олег Стукан та В’ячеслав Заремба. Вони спілкувались з людьми, збирали історії родин та цілих вулиць, люди давали свої старі фото. Усі розповіді опрацьовувала Наталія Федоришена, яка разом із однофамільником істориком Олександром Федоришеним стала співавтором книги. 

«Ми розуміємо, що історія – це наше минуле, але в цій книзі описано і  сьогодення, – каже Олег Стукан. – На цьому робота не закінчується. Враховуючи те, що є дуже багато матеріалів і вони постійно продовжують надходити до нас, ми будемо продовжувати роботу і буде випущена друга частина цієї книги, доповнена усіма матеріалами і фотографіями, які ми маємо». 

«Цією справою займатися мені було дуже приємно, оскільки я вчитель історії за освітою. Два роки тому ми почали перші зустрічі, з яких стартувало і написання книжки «Історії Старого міста».  Вони були дуже цікаві, щирі. Деякі зустрічі тривали більше трьох годин. Було дуже приємно, що люди були готові розповідати про свої моменти життя. Я дуже вдячний, що вони нам відкрилися і надали цю інформацію, надали можливість показати, як розвивалася Старе місто. Ми бачимо сьогодні і освітлення, і транспорт, але багато хто згадує, як колись найближчий телефон до площі Шкільної знаходився на вулиці Московській, коли дітей на санчатах возили в школу за 3-4 кілометри. Ця книжка показала, як місто розвивалося», – розповів Вячеслав Заремба.  

 «Історії Старого міста» – це своєрідне узагальнення інформації, це коротко і ясно для пересічного читача про найважливіші моменти в мікроісторії їхнього району. Найважливішим для мене було показати неперервність традиції міської громади. Що таке Старе місто для Вінниці? Це його серце, та локація на лівому березі Бугу звідки почала існувати Вінниця. Це осердя української громади, це першооснова саморозуміння себе як українського міста, – говорить співавтор книги, історик, Олександр Федоришен. – Особлива частина історії Старого міста –  це безумовно людські долі, своєрідні пазли, які в загальному форматі дають нам загальну картину неперервності частини міської громади. Я б дуже хотів, щоб створення таких книг стало традиційними, щоб з'явилася історія «Садків», історія Замостя, історія Вишеньки».

У презентації нової книги про минуле та сучасне Старого міста взяв участь Вінницький міський голова. Він зазначив, що за радянських часів створювались умови для того, щоб люди забували свою історію, тому сьогодні дуже важливо, щоб ми пам’ятали своє минуле та відроджували вивчення своєї історії. «Мені приємно, що в процесі роботи над книгою Олександром Федоришеним більш широко сформована інформація, яка стосується Замкової гори. Я відкрию секрет, що ми зайнялись питанням археологічних розкопок на Замковій горі.  Ми хочемо, щоб це місце стало туристичною родзинкою для гостей нашого міста, а для вінничан – можливістю вивчати, як жили люди 200, 300, 400 років тому», – сказав Сергій Моргунов та висловив надію, що ця робота матиме продовження і пошириться в різні мікрорайони міста.  

Рецензент книги «Історії Старого міста», доктор історичних наук, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун вважає, що такі проекти об’єднують вінничан. «Україна вступила в той період історії, коли все частіше звучить слово громада. Ми говоримо про те, що формується громадянське суспільство, – каже Юрій Легун. –  Що робить жителів того чи іншого міста з простих жителів громадою? Я глибоко переконаний що це спільна ідея яка базується на двох речах: перша – спільне минуле, друга – спільне майбутнє. Щодо вінничанин, ми можемо сказати, що ми бачимо спільне майбутнє нашого міста. Ми не просто його бачимо, ми певним чином його створюємо. У нас є програма «Бюджет громадських ініціатив», є різноманітні обговорення, залучення громадськості до прийняття рішень – все це є ілюстрацією того, що всі ми разом формуємо майбутнє нашого міста. А для нас всіх як істориків дуже важливо що ми величезну увагу приділяємо нашій історії. З'являються різноманітні громадські організації, які займаються історією, ми бачимо ініціативу від влади, спрямовану на популяризацію свого минулого і звичайно бачимо нові та нові книжки присвячені історії».

Після презентації 500 примірників книги «Історії Старого міста» розійдуться по міських бібліотеках. Незабаром вона буде і в електронному варіанті. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *