Хірургічний центр Вінницької обласної клінічної лікарні імені Пирогова вже назвали «будовою двох століть»: споруджувати його почали ще наприкінці 1980-х років, на початку 90-х років, як і багато інших об’єктів, – «заморозили». А 10 років тому в тодішнього голови облдержадміністрації Олександра Домбровського виникла доволі амбітна ідея – добудувати корпус та оснастити його найсучаснішим обладнанням.
Мало хто вірив у те, що це можливо, називали мене мрійником, – пригадує народний депутат Олександр Домбровський.
Тим не менш, як би не важко це було робити, кошти на добудову хірургічного центру знаходили майже щороку. Правда, не стільки, як було необхідно. Зрештою, нині будівельні роботи тут – на фінішній прямій.
Цього року у Фонді регіонального розвитку на будівельні роботи було передбачено 36,5 мільйона гривень, ще 3,5 мільйона виділено з обласного бюджету. Цього має вистачити для звершення робіт. На черзі – закупівля і встановлення найсучаснішого обладнання. Плануємо з держбюджету залучити на це 234 мільйони гривень, але потрібна підтримка у Києві, – говорить головний лікар обласної лікарні імені Пирогова Олександр Жупанов.
За словами Олександра Жупанова, вінницький хірургічний центр буде найбільшим в Україні. Його загальна площа – 22,5 тисячі квадратних метрів. Розрахований центр на 240 місць, палати тут будуть тільки 1-2-місні з усіма умовами – як для побуту, так і для лікування та реабілітації хворих.
На цокольному поверсі працюватиме повноцінне приймальне відділення з усіма необхідними службами, на першому-другому поверхах проводитимуть діагностику, на третьому-шостому – розмістяться хірургічні відділення різного профілю. На сьомому – буде тринадцять сучасних операційних залів, там облаштують високотехнологічну реанімацію.
Буде налагоджено інтернет-зв’язок та онлайн-трансляцію з операційних для навчань як студентів, так і самих лікарів, проведення наукових конференцій з медиками всього світу. Плануємо облаштувати навчальні кімнати для студентів та кафедр Вінницького національного медичного університету, – каже Олександр Жупанов.
Як приклад інноваційного підходу до лікування у майбутньому центрі, головний лікар закладу показує нинішнє відділення інтервенційної радіології, де вже працює унікальний ангіограф із найновішими цифровими компонентами. Тут уже проводять операції судин. Але повноцінно запрацювати відділення зможе тільки після відкриття хірургічного центру.
Сподіваюсь, що до століття лікарні, яке відзначатимемо у листопаді 2017 року, цей корпус, нарешті, запрацює наповну. Якщо буде фінансування, то жодних проблем не виникне, і введемо його в експлуатацію до жовтня. Щоправда, медиків іноді не можемо знайти, адже останнім часом у нас в країні всі готують сімейних лікарів, про вузьких спеціалістів, здається, забувають, – говорить Олександр Жупанов.
Так звана «медична реформа», у якій Вінниччині судилося бути «пілотним регіоном», та негативний досвід цього експерименту мають спонукати усі гілки влади на всіх її рівнях приділяти галузі охорони здоров’я особливу увагу, – вважає народний депутат Олександр Домбровський.
Ми розуміємо, що це – наша спільна проблема. Я вважаю хірургічний центр лікарні імені Пирогова фундаментом для того, аби область мала сучасну високотехнологічну медицину. Для мене дуже важливо, щоб цей проект був доведений до завершення. Вдячний обласній владі, за те, що шукає можливості для фінансування робіт, а це нині нелегко. Впевнений, що ми маємо залучити сюди кошти як державного, так і обласного та місцевих бюджетів, сконцентрувати ресурси, тоді отримаємо унікальний медичний центр, навіть – в масштабах України. Важливо, що це розуміє обласна влада, розуміють це нині і в столиці. Я йду звідси з оптимізмом, сподіваюсь, що у 2017 році тут буде нове обладнання, а вінничани зможуть отримувати медичні послуги за найсучаснішими стандартами, – сказав Олександр Домбровський, ознайомившись з ходом робіт у новому корпусі.
Загалом, станом на початок нинішнього року, за даними Вінницької ОДА, на будівництво нового корпусу «Пироговки» вже було використано 136,3 мільйона гривень.