Група народних депутатів України, зокрема, Олександр Домбровський, Віктор Галасюк, Олег Ляшко, Віктор Вовк, Олександр Співаковський та інші, 2 листопада звернулись до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана із листом, в якому висловили занепокоєння недостатнім рівнем фінансування наукової діяльності на наступний рік, зокрема, скороченням у проекті Держбюджету-2017 асигнувань для Національної академії наук України.
У своєму листі до глави Кабміну парламентарії повідомили, що на адресу керівників профільних комітетів та фракцій Верховної Ради надійшло звернення від Президента Національної академії наук України Бориса Патона щодо врахування мінімальних потреб НАН у 2017 році.
Депутати переконані в тому, що видатки, передбачені у проекті Держбюджету на наступний рік, дійсно, потрібно збільшувати. Причому, як на підтримку наукових досліджень, так і на системне і глибоке реформування академії, яка вкрай потребує модернізації:
«В тому числі посилення інтеграції науки і вищої школи (університетів), налагодження ефективного зв’язку з виробничим сектором, запровадження нових підходів до оцінювання ефективності діяльності наукових установ, комерціалізації науково-технічних розробок тощо.
Водночас, на перехідному етапі вироблення державної концепції реформи НАН України та її подальшої реалізації необхідно зберегти існуючу в Україні науково-дослідну базу та продовжити найважливіші фундаментальні дослідження, зберегти в Українській науці та підтримати талановиту молодь, а також передбачити кошти на здійснення заходів щодо реформування НАН України», – йдеться у зверненні народних депутатів.
Із огляду на це, парламентарії просили урядовців невідкладно збільшити на 600 мільйонів гривень обсяг передбачених на 2017 рік бюджетних видатків, в тому числі, передбачивши окрему бюджету програму для підтримки молодих науковців та заходів із реформування НАН України.
За словами народних депутатів, Прем’єр відреагував на їхнє звернення, хоча із вкрай необхідних для НАНУ 600 мільйонів гривень додаткового фінансування, поки що, вдалося збільшити асигнування лише на 367 мільйонів гривень. Цю перемогу депутати називають тактичною, разом з тим, погоджуються, що це – «крапля в морі», адже Україна на фінансування науки витрачає 0,62% ВВП, тоді як в країнах Євросоюзу цей показник перевищує 2%. Тому працювати є над чим.