Для імплементації досвіду та знайомства із кращими практиками європейських міст Німеччини, Польщі, Грузії, Литви та Болгарії 9-10 листопада у Вінниці відбудеться Перша всеукраїнська науково – практична конференція для керівників малих міст України «Місто як діалог. Чотирьохмірне моделювання розвитку: суспільство, свідомість, самореалізація, субсидіарність».
Ініціатором заходу виступило Міністерство культури спільно із Інститутом культурної політики міста Вінниці. А пройде конференція за підтримки голови Вінницької ОДА Валерія Коровія та Вінницького міського голови Сергія Моргунова.
Зміни, які відбуваються у великих містах та пов’язані із покращенням інфраструктури, створенням нових робочих місць, що сприяє збільшенню доходів населення, ще не є свідченням розвитку України загалом. Адже саме малі міста, в яких мешкає більш ніж 50 відсотків населення країни – це реальні індикатори стану держави. Куди рухаються малі міста? Немає єдиної відповіді на це запитання, – вважають організатори конференції.
Визначення напряму розвитку таких населених пунктів залежить від географічного розташування, закономірності розвитку територій за попередніх часів, від економічної спеціалізації: монофункціональної або багатофункціональної міської економіки, тощо. Ситуація в малих містах погіршується ще й з причин відтоку робочої сили у зв’язку із кризою ринку праці. Кількість таких в Україні складає понад 350.
Ми живемо в епоху постіндустріальної економіки. Це час, коли необхідно звертати увагу на культурні та людські ресурси. Це шлях, який не несе великих фінансових обтяжень але потребує культурної ідеї розвитку, яку буде покладено в основу культурно – економічної стратегії міста.
Цей напрямок розвитку території є мало відомим для керівників малих міст України, але ефективно використовується у світі. Як правило, ідеї розвитку не пов’язані із традиційним уявленням про культурне надбання. Пошук та розробка «родзинки» міста є важким процесом і залежить від готовності влади змінити власне сприйняття міста та політичної волі. Ефект культурно – економічного розвитку таких територій спрямовується на пом’якшення територіальних контрастів в країні. Як наслідок, відбувається розвиток інфраструктури в залежності від напрацьованої ідеї.
Позиціювання малого міста в глобальному контексті – це винахід в кожному конкретному випадку. В процесі досліджень поряд із експертною групою повинні брати участь мешканці території, які мають сприйняти ідею та розробити власні бізнесові сегменти у розробленому контексті.
Другій рік в нашої області триває пілотний проект PLAN Z – культурна трансформація звичайного українського малого міста. Спочатку він сприймався як проект для монофункціонального міста Жмеринки. Під час його реалізації стало зрозумілим необхідність поширення отриманого досвіду на інших населених пунктах. Тому ми вирішили створити своєрідну платформу для малих міст України на базі нашого обласного центру. Ця конференція лише перший крок для об’єднання та вирішення багатьох проблем спільними зусиллями, – говорить голова Вінницької ОДА Валерій Коровій.
За словами міського голови Вінниці Сергія Моргунова, обласний центр свою культурну стратегію розробив першим в Україні – ще 2011-го року.
Ми бачимо як за допомогою культурних подій формується партисипативна модель керування містом. Культура створює умови для розбудови діалогу в громаді. Саме в цю мить починається формування культурної політики території, що значно змінює модель поведінки містян, відношення до міста та впливає на прийняття рішень та визначення шляхів розвитку публічних просторів Вінниці, – вважає Сергій Моргунов.
Конференція мерів малих міст України відбудеться в конференц-залі готелю Франція по вулиці Соборній, 34.