У Вінницькій обласній раді депутати підготували листа до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, у якому звертають увагу на проблему очищення Південного Бугу.
У своєму листі, проект якого розміщено на офіційному сайті облради, вінницькі депутати зазначають, що екологічний стан річки Південний Буг погіршується з кожним роком, а відповідно і відбувається серйозне погіршення якості джерела водопостачання, що ставить під загрозу забезпечення міста Вінниці питною водою належної якості.
«На р. Південний Буг розташоване Сабарівське водосховище, загальна площа його становить 290 га, повний об’єм 8,6 млн.м3, яке використовується для питних потреб м. Вінниці та потреб гідроенергетики. Побудоване водосховище у 1952 році, підпір води на річці поширився на 25 км. Середня ширина водосховища 200 м, середня глибина 2 м. В останні роки рівень води у Сабарівському водосховищі утримується на 10-15 см вище від нормального підпірного рівня для забезпечення нормальної роботи водозабірних споруд водоканалу (з метою попередження всмоктування мулу), тому необхідна розчистка дна водосховища від мулових наносів яка дозволить збільшити корисний запас води у водоймі і значно покращить її якість, та яка потребує значних коштів. Так для зменшення попадання наносів у водосховище також потрібно провести розчистку малих річок у межах м. Вінниця, що впадають в Сабарівське водосховище та гирла р. Десна, яка впадає у р. Південний Буг вище питного водозабору водоканалу», – йдеться у зверненні.
Депутати Вінницької облради також занепокоєні тим, що «випуски зливових та талих вод не обладнані елементарними спорудами для очистки стічних вод (нафтоловушки, жироловушки) від нафтопродуктів, масел, завислих речовин та інше. Речовини накопичуються у природних водах, збільшують концентрацію важких металів та солей у поверхневих водоймах».
«Окремою тенденцією у зміні якості природних вод, є забруднення водних об’єктів у наслідок недостатньої очистки стічних вод на очисних спорудах підприємств області. Тому, для покращення якості очистки стічних вод і вдосконалення технології усунення біогенних елементів (амонію, нітритів, фосфатів, БСК та ХСК) необхідно проводити реконструкцію очисних споруд з використанням сучасних технологій видалення азоту та фосфору, а також впровадження систем знезараження ультрафіолетом, будівництво додаткових очисних споруд на випусках зливових та талих вод у населених пунктах, так як здійснення заходів направлених на забезпечення ефективної роботи очисних споруд покращить ситуацію із природними водами, як джерелами питного водопостачання населення, внаслідок зменшення надходження забруднених стоків у водні об’єкти Вінницької області», – пишуть вінницькі депутати.
Ухвалити звернення від імені обласної ради планується на черговій сесії.