У селі Павлівка Калинівського району встановили перші у Вінницькій області вуличні ліхтарі на сонячних батареях.
Інноваційне освітлення облаштували в рамках проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", який фінансується Європейським Союзом та Програмою розвитку ООН в Україні.
Ініціатором використання сонячної енергії для освітлення центральної вулиці став сільський голова Павлівки Віктор Кособуцький.
«Більшість громад просить гроші на заміну вікон, прокладення водогону чи утеплення приміщення, а наша тема стосувалася енергоефективності, енергозбереження та мала екологічну складову, – розповідає він. – Європейці на таке найперше звертають увагу».
Загалом «сонячний» проект обійшовся в 436 тисяч гривень, з яких 272,5 тис. гривень – грантові кошти, 21 тис. гривень зібрали мешканці села, сто тисяч дав районний бюджет, а решту — сільська рада, говорить Віктор Кособуцький. «Для отримання гранту створили громадську організацію «Заможне село — квітуча Україна», – розповідає сільський голова. – Сонячні панелі змонтували на даху амбулаторії, а акумулюючий пристрій, контролер заряду та реле часу встановили у приміщенні Будинку культури, звідки дроти протягнули на розташовані вздовж вулиці електричні стовпи зі світлодіодними лампами».
За словами Віктора Кособуцького, у сонячну погоду акумулятор заряджається протягом двох годин.
«Накопиченої енергії вистачає на вісім годин освітлення шестикілометрової вулиці, – розповідає сільський голова. – Плануємо придбати ще один такий акумулятор, щоб збирати енергії у два рази більше – на 16 годин, та збільшити кількість світильників, які зараз подекуди встановлені на відстані через два-три стовпи».
Завдяки «сонячним» ліхтарям Павлівка неабияк економить. «За одну вулицю, яка частково освітлюється електричними ліхтарями на відстані менше одного кілометра, сплачуємо 500 гривень у місяць, – пояснює Віктор Кособуцький. – Якби використовували електрику і на центральній вулиці, довжина якої становить 6 кілометрів, платили б не менше чотирьох тисяч гривень у місяць, тоді як сонце грошей не просить».
Разом з тим, прокладення електричних ліній та встановлення ліхтарів на сонячних батареях обходиться приблизно однаково, наголошує сільський голова.
«У дні, коли на вулиці туман, чи похмура погода, встановлена система передбачає використання електроенергії, – зауважує Віктор Кособуцький. – Перемикання приладів з одного виду на інший здійснюється автоматично».
Як зазначає мешканка Павлівки Тетяна Дичук, з вуличними ліхтарями на сонячних батареях вечірні години стали не тільки веселішими, а й безпечнішими. «Раніше йшла ніби очі зав’язали, а зараз один з ліхтарів якраз розташований біля будинку моєї мами, за якою доглядаю, – згадує жінка. – Всі дуже задоволені: діти, які йдуть після занять музикою, молодь, яка ходить до клубу».