Українсько-нідерландський фонд обміняється з вінницькими студентами «досвідом змін»

Новини Вінниці

Сьогодні, 23 вересня, у Вінниці стартував проект «Досвід змін: Нідерланди – Україна». Впродовж п’яти днів студенти вінницьких вузів спілкуватимуться зі знаними експертами, дивитимуться фільми про зміни в різних країнах світу, ділитимуться власними відчуттями щодо процесів, які відбуваються в країні.

Розпочався проект з лекції відомого науковця, доктора філософських наук, доцента Києво-Могилянської академії, голови Фонду якісної політики Михайла Мінакова. До актової зали академії неперервної освіти прийшли переважно студенти Донецького національного університету, який став одним із співорганізаторів проекту у Вінниці. Експерт розповідав молоді про те, як правильно розуміти конституційний процес, як відбувається державне будівництво і чому децентралізація є ключовою реформою в Україні:

Ми вже маємо певний негативний досвід 25-ти років і в конституційному процесі, і в державному будівництві, ймовірно, це покоління має шанс зробити краще, ніж ми.

Що, на Вашу думку, держава нині робить правильно і що неправильно у напрямі децентралізації?

Перші кроки, які були зроблені ще наприкінці 2014-го у 2015 роках, були, вочевидь, вірними, особливо бюджетна децентралізація і добровільність, а не примусовість утворення нових громад. Але те, що реформа зупинена, йде нова хвиля рецентралізації – е, звичайно, помилка, за яку ми будемо платити і кров’ю, і потом, і сльозами.

Які ознаки того, що реформа зупинена?

Якщо подивитесь на пропозиції до так званого пакету конституційних змін з децентралізації – це, насправді пропозиція нової суперпрезидентської вертикалі контролю над усіма громадами. Якщо подивитесь на ухвалені зміни щодо судового устрою, вочевидь, зменшена роль громад, в тому числі щодо обрання суддів, контролю за їхньою роботою. І нарешті, якщо подивитесь на новий законопроект про держбюджет на наступний рік, знову побачите, що громади будуть отримувати дещо менше.

Менеджер проекту, президент Фонду Arts, Culture & Science (Нідерланди/Україна) Анна Коришова розповідає, що започатковували такі зустрічі, як можливість запитати думку студентства про те, як вони відчули зімни кількох останніх років.

Хочемо знати, на що вони сподіваються, чого бояться, що порадили б людям, які приймають рішення. Ми зосередились на кількох аспектах: зустрічі зі знаними громадськими діячами, експертами, покази фільмів з фестивалю IDFA в Амстердамі, де раз на рік демонструються соціально активні фільми. Ми відібрали із прем’єр 2012-2014-го років 5, на нашу думку, найактуальніших для України. Це – досвід змін в різних країнах світу, це 5 різних шляхів подолання кризи, 5 способів мислити і жити, – говорить Анна Коришова.

Третя частина проекту – це майстер-класи UKRAINIAN STORIES, де, власне, організатори і хочуть почути студентів та молодь. А здобутий досвід зафіксують у формі документальних фільмів. Зустрічі з показом документальних кінострічок проходитимуть до 27 вересня включно у Донецькому національному університеті у Вінниці. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *