Сьогодні, 16 вересня, у Вінниці запрацював перший і єдиний Музей української марки. Тут, переважно, буде представлена колекція американця українського походження Олександра Балабана. За оцінками американської асоціації філателістів, це найбільша колекція українських марок у світі.
Відкриваючи музей, символічну стрічку перерізали Вінницький міський голова Сергій Моргунов та син засновника колекції Якова Балабана, її теперішній власник Олександр Балабан, який з нагоди цієї події прилетів з Америки.
– Я вважаю, що ми повинні розвивати цю експозицію, тому що тут далеко не вся колекція, що є в Олександра Балабана. Вінниця свого часу була тимчасовою столицею УНР, тому дуже символічним є те, що Музей української марки відкривається саме у нашому місті, в основі якого колекція Якова Балабана, сотника УНР. Я дякую пану Олександру за те, що він зберіг цю колекцію і прийняв рішення передати її в Україну,- сказав Сергій Моргунов.
Сам Олександр Балабан розповів, що нарешті здійснилась його мрія, але це лише початок, бо тут представлено лише 1% від його повної колекції, і всі марки в тій чи іншій мірі пов’язані з Україною, з її історією, традиціями та символами. В новоствореному музеї буде інформація про кожний екземпляр, тож паралельно відвідувачі будуть отримувати для себе нові знання про нашу історію та знаходити підтвердження різним історичним подіям та фактам, які нині ретельно намагається знищити Росія.
– В Україні ніхто не міг збирати національні марки, таких людей переслідували і знищували. Тому нині на Україні нема багато українських марок. Їх вивозили багато за кордон – у Польщу, Німеччину, Америку. І там вони збереглись. Я спеціально не передавав свою колекцію раніше. Чекав, щоб Україна стала вільною і прийшла українська влада. Інакше старі комуністи цю колекцію знищили б, – каже Олександр Балабан.
У створеній експозиції є екземпляри з лімітованих колекцій, які у світі нині існують тільки в кількох примірниках. Найстаріші марки колекції, гашені в різних українських містах, датовані 1850 роком. Є конверт з поштовим штемпелем – 1830 року.
– Цікаво, що у всьому світі музеїв марки не так багато – всього в 40 країнах. Тому не дивно, що в Україні – це перший музей марки, але знаковим є те, що це музей саме української марки, – сказав заступник голови облдержадміністрації Ігор Івасюк.
А генеральний директор Державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» Ігор Смілянський зазначив, що ця подія у Вінниці є досить символічною, адже на минулому тижні разом з Валерієм Чалим, послом України в Сполучених Штатах Америки, було відкрито першу виставку української марки в музеї у Нью-Йорку.