ВААС підтвердив, що відмова громадянину у призначенні та виплаті пенсії як батьку інваліда з дитинства не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Громадянин звернувся до Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення йому пенсії за віком як батькові інваліда з дитинства, що передбачено статтею 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, у відповідь отримав відмову, обумовлену тим, що його дружина вже отримує пенсію за вислугою років з 16 серпня 2011 року відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Однак колегія суддів ВААС не погодилась з таким твердженням і вказала, що дружина позивача отриму єпенсію, яка жодним чином не стосується положень статті 17 Закону України "Про пенсійнезабезпечення", а тому ця обставина не може впливати на реалізацію батьком дити – інваліда з дитинства права, передбаченого законом, на отримання такого виду пенсії.
Суд зазначив, що 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, пунктом 3 розділу XV «Прикінцеві положення» якого передбачено норму про право багатодітних жінок на дострокову пенсію за віком.
Законом України від 3 листопада 2005 року № 3058-ІУ «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 1 січня 2006 року, внесено зміни в абзац 5 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення», згідно з якими за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Отже, з 1 січня 2006 року матерям інвалідів з дитинства надається право вибору особи, яка буде одержувати дострокову пенсію за віком: її може отримувати мати (якщо досягла віку 50 років і має стаж роботи не менше 15 років) або батько дітей (якщо він досяг віку 55 років і має не менше 20 років страхового стажу). Тобто Закон України від 03.11.2005 № 3058-ІУ поширив цю соціальну гарантію також на батька дітей (за вибором матері) і не встановив обмежень матері у праві на вибір іншого виду пенсії.
Таким чином, колегія суддів ВААС звернула увагу, що ця норма не передбачає відсутності у батька інваліда з дитинства права на цю дострокову пенсію у разі відмови матері від цієї пенсії на користь іншого виду дострокової пенсії.
За інформацією: прес-служба ВААС