На Вінниччині відкрили меморіальну дошку на честь автора «Гей, соколи» Томаша Падури

Новини Вінниці

У четвер, 30 липня, вінничани та гості з  Польщі  відзначили 215-у річницю від Дня народження та  145-у річницю з Дня смерті  Тимка (Томаша) Падури.

 Томаш Падура народився в Іллінцях у 1801 році в родині брацлавського комірника. Тимко був  мандрівним поетом-торбаністом та лірником.  Його постать  відома у всіх воєводствах  Польщі, вона об’єднала  польську та українську культури.

 – Українець за походженням, наш земляк Томаш Падура,  вніс величезний  вклад у літературу та музику Польщі. Його пісні  відомі, шановані та улюблені й до сьогодні поляками. Українцям добре відома його пісня «Гей, соколи», вона звучала  у фільмі Єжи Гофмана «Вогнем і мечем», – каже історик Олександр Федоришен.

Із нагоди річниці  Дня народження  та смерті Томаша Падури  українці та поляки вирішили встановити меморіальну дошку лірнику на музичній школі в Іллінцях.  Крім того, польська делегація, почавши  свої заходи з Липовця:  поклали квіти та вшанували пам’ять Небесної сотні та бійців, які загинули в АТО.

–        Ми не можемо оминути в такі дні цей пам’ятник, – каже член делегації Юрій Войціцький. – Україна та Польша – братні народи. І ми сьогодні маємо вшановувати наших побратимів і віддавати їм честь за те, що вони поклали своє життя, захищаючи Батьківщину. Це великий вчинок.

 Безпосередньо в Іллінцях відбулося відкриття меморіальної дошки на музичній школі.  Місцеві жителі зустрічали гостей з хлібом-сіллю. Діти та молодь  підготували музичну програму. Після урочистого відкриття вихованці польського товариства ім. Падури “Подільська квітка» з Козятинщини виконали «Гей, соколи» – польською. Юні іллінчани, учні музшколи, заспівали цей твір  – українською.

–  Я просто в захваті від такого виконання, – каже Томаш Олейнічак,  Генеральний консул Республіки Польща  у Вінниці. – Діти співали цю пісню, я й собі підспівував. Я дуже її люблю. Почув її, колись давно в одному з польських воєводств,  і вона мені запала в душу. І, знаєте, що цікаво, – ця пісня є польською та українською мовами. Це і підкреслює наше братерство та дружність.

  – Непроста історія в стосунках українсько-польських стосунках, – сказав директор Вінницького обласного архіву Юрій Легун. – Звичайно,  є у нас чимало образ між народами. І ми можемо постійно і довго доказувати і розказувати про історичне минуле. Проте, на щастя, у нас є чимало постатей, які змушують нас дивитися у інший бік, у бік кращого та думати й творити спільну справу.  Томаш Падура – одна із таких промовистих постатей, яка змушує задуматися  об’єднатися  заради  кращого майбутнього для нас та наших нащадків

По закінченні урочистостей делегація поклала квіти під деревом, посадженим Дмитром Павличком та  Ярославом Івашкевичем, а також – до пам’ятників на честь жертв Голодомору, Другої Світової війни, воїнів-інтернаціоналістів та героям Небесної сотні.











































Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *