Вінницькою місцевою прокуратурою у квітні 2016 року направлено до Вінницького міського суду обвинувальний акт відносно військовозобов’язаного, який, отримавши у Вінницькому військовому комісаріаті повістку, проігнорував вимоги чинного законодавства та не з’явився на пункт збору для відправки команди згідно з мобілізаційним завданням. На даний час судом ухвалено обвинувальний вирок, який набув законної сили.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Однак, всупереч вимог цього положення Конституції України, а також вимог ст.ст. 1, 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», не зважаючи на складну ситуацію на сході України, умови особливого періоду у державі та оголошення часткової мобілізації до Збройних Сил України на підставі Указів Президента України «Про часткову мобілізацію», не всі громадяни бажають виконувати свій конституційний обов’язок та проходити військову службу. Багато чоловіків ухиляються від призову за мобілізацією, будучи придатним за станом здоров’я для проходження військової служби та не маючи правових підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, розуміючи, що в подальшому можуть вибути в зону проведення АТО та брати участь у бойових діях. Отримавши повістку, вони відмовляються від подальшого проходження військової служби, що призводить до неякісного комплектуванні команди військовозобов’язаних.
Зважаючи на непоодинокість таких випадків, військові комісаріати звертаються з поданнями до правоохоронних органів з вимогою притягнути до кримінальної відповідальності недобросовісних громадян. Ці подання реєструються у Єдиному реєстрі досудових розслідувань та, за результатами досудового розслідування, за наявності усіх правових та фактичних підстав, з обвинувальними актами вони направляються до суду для вирішення питання притягнення до кримінальної відповідальності.
Стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією. Суб’єктом цього злочину відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є військовозобов’язані, що знаходяться в запасі, та громадяни, що підлягають на час мобілізації призову на військову службу і отримали мобілізаційні посвідчення (повістки).
Неля Стецюк, прокурор Вінницької місцевої прокуратури молодший радник юстиції