На всесвітньому хакатоні NASA Space Apps Challenge в номінації People's Choice перемогла українська команда, до складу якої входить двоє вінничан. Науковці створили проект літака для Марсу Mars Hopper для дослідження полярних шапок Марсу.
Двоє вінничан у складі української команди – випускник школи-гімназії №23 Вінниці, аспірант Київської політехніки В’ячеслав Осауленко та випускник ВНТУ Олександр Буткалюк, повідомляє прес-центру ВНТУ.
«Полюси Марсу вивчені відносно погано. У цих зонах, пояснюють учені, відбувається інтенсивне геологічне життя Марса. Полярні шапки називають «великим пилотягом», який засмоктує пил з усієї планети. З усієї планети йде доставка в «лабораторію» різних матеріалів. І ми можемо зробити на цьому місці досить багато проб», — пояснює інженер Олександр Буткалюк.
Mars Hopper – це прототип безпілотного автоматизованого літака, який живитиметься сухим льодом. Так називають заморожений вуглекислий газ, яким узимку щедро покриті полюси Марса.
Перш ніж перемогти у всесвітньому конкурсі, проект пройшов відбір в локальному українському Хакатоні, перемігши відразу в двох номінаціях. Потім був відібраний серед 128 команд з різних країн і вийшов до п'ятірки фіналістів, де за нього вже голосували користувачі з усього світу.
«Mars Hopper використовує ресурс іншої планети для власних потреб, і взагалі якимось чином наближається до живої істоти», – розповідає інженер Олександр Буткалюк.
За його словами, передбачається, що апарат рухатиметься поверхнею Червоної планети затяжними стрибками, кожен з яких триватиме по кілька хвилин. Приземлившись на покриту кригою поверхню, літак зачерпне сухий лід, з якого отримає енергію для наступного стрибка.
Авторів розробки запросили до Космічного центру ім. Кеннеді в США, де вони зможуть побачити черговий космічний запуск. Зараз українські винахідники готуються до цієї поїздки на мис Канаверал на запуск ракети, який відбудеться 8 вересня. Правда, команда поки не знає, чи зможе поїхати туди всім складом: переліт, харчування та проживання вони повинні фінансувати за свій рахунок, NASA організовує лише саму програму візиту.
NASA не гарантує, що проект-переможець обов'язково буде втілений в життя.
«Я сподіваюся, ми зацікавили NASA своїм проектом. Якщо це так, то хотілося б, щоб Україна до нього долучилася. Коли ми розробляли проект, то розраховували на це: майже всі технології для його реалізації є в Україні. Було б чудово, якби наша країна зайняла гідне місце серед «космічних» країн», — каже інженер проекту Олександр Буткалюк.
Самі українські вчені планують провести серію експериментів на Землі. Один з них передбачає, що прототип Mars Hopper піднімуть аеростатом на висоту 31 000 м над землею, щоб випробувати, як він літатиме в умовах розрідженого повітря. На цій висоті густина повітря приблизно така ж, як щільність марсіанської атмосфери.
Про свою зацікавленість проектом уже заявило Державне космічне агентство України.