Михайло Шафір: «Для проведення шахових турнірів потрібна допомога спонсорів»

Новини Вінниці

Вінницькі шахісти та й усі, кому не байдужий престиж держави із цікавістю спостерігали за дуеллю між українкою Марію Музичук та китаянкою Хоу Іфань у Львові. Їхнє протистояння на Чемпіонаті світу з шахів серед жінок, який Україна приймає вперше, завершився на користь китаянки. Наша шахістка дуже достойно протистояла своїй суперниці, але, як відзначають шахові експерти, радше всупереч ситуації з підготовкою до ЧС, а не завдяки. За словами спортивного директора оргкомітету чемпіонату, міжнародного гросмейстера Назара Фірмана, дівчина усю підготовку до світової першості провела власним коштом. Власне, й участь Марії у ЧС з шахів серед жінок викликала серйозні труднощі через недостатню підтримку з боку держави.

– Фактично, дирекція матчу разом із активними людьми – спонсорами – закрила питання фінансування Музичук. Фактично, вони цей матч врятували. Треба подякувати і громаді України, видатним людям, таким, як Славко Вакарчук, Андрій Котельник. Вони приходили просто підтримати Марічку, пили із нею кави, говорили добрі слова. І це вмотивовувало нашу спортсменку. Це той випадок, коли негатив від владного бюрократизму нівелювали люди своїм об`єднанням, – сказав Назар Фірман в інтерв’ю Укрінформу.

Якщо така ситуація у спорті вищих досягнень, то на рівні регіональному, а тим більше районному, міському, де немає такого зосередження уваги громадськості, зберегти досягнуте і закладати базис у підготовку майбутніх чемпіонів, ой, як непросто.

Але ж і вітчизняну шахову школу,  і традиції, і талановитих людей маємо.

– На шахи в області кошти виділяються, але дуже скромні. Ми проводимо на високому рівні і дитячі змагання, і турніри серед дорослих, – не тільки обласного, а й загальнодержавного рівня. Але для проведення шахових турнірів будь-якого рівня,  то звісно для цього потрібна допомога спонсорів, – каже прес-аташе Вінницької обласної федерації шахів Михайло Шафір.

За його словами, обласна федерація шахів наразі дуже активна, – залучає спонсорів. З’являються дитячі тренери в районах, – у Дашківцях Літинського району, у Козятині, Жмеринці, в Барі, Тульчині… Водночас, в підготовку юного шахіста доводиться вкладати дуже багато. Поїздки на змагання коштують дуже дорого, адже вони зазвичай тривають від двох до 10 днів. А ще ж спортивні збори, оплата роботи тренерів. Тобто, це дуже й дуже дорого.

 – Але шахи потроху відроджуються, ми бачимо, що цей процес відбувається й у районних центрах, – каже Михайло. – Скажімо, в радянські часи і в перші роки незалежності України шахісти  з Могилева-Подільського на обласних командних чемпіонатах займали перші місця. Там була дуже сильна школа, досі збереглися хороші традиції.  Але виїхали за кордон тренери  і поступово усе розвалилось. Та в останні роки там знову з’явились дитячі тренери, які намагаються відродити у місті шахи, проводити змагання. Навіть тепер їхня збірна на обласних  командних змаганнях серед найкращих. Але, знову ж, потрібна підтримка.

Власне, таку думку поділяють і на місцях.

– Шахи – нині це спорт ентузіастів. Нам трошки допомагає місцева влада з приміщенням. Є шаховий гурток у міському будинку школярів. Але з боку держави – це й усе. І, звісно, нас підтримує обласна федерація. І це при тому, що шахи престижний вид спорту.  Як на мене, таких досягнень, як у шахах, Україна більше не має у жодному з видів спорту. Наші жінки, скажімо, неодноразово перемагали на чемпіонатах світу в командному заліку. Якщо наші футболісти потрапляють у вісімку на чемпіонатах світу – то це вже неабияким досягненням вважається. Але ж українські шахісти з трійки кращих ніколи не випадають! – вважає голова Могилів – Подільської міської федерації шахів Андрій Горобець.

Та шлях на п’єдестал пошани для гравців починається зі змагань, де вони набувають досвіду і  загартовують спортивний характер. Якщо, звісно, організатори та учасники мають фінансові можливості, – одні – провести турнір, інші – щоб взяти у ньому участь.

– Ми проводимо багато змагань, але коли проводимо обласні чи міжнародного рівня(адже ми на кордоні з Молдовою), потрібен надійний партнер-меценат. Ми уже вісім років проводимо особисті та командні турніри, і впродовж шести нам на постійній основі допомагає наш земляк, підприємець, депутат облради Геннадій Вацак, – каже Андрій Володимирович. –  Щоб залучити до змагань серйозних гравців, пропонуємо солідний призовий фонд,  адже люди приїздять здалеку, – і з Вінниччини, і з Молдови та Румунії. Його Геннадій Анатолійович нам і забезпечує. Зовсім недавно пройшов відкритий чемпіонат міста з шахів, в якому взяли участь кращі шахісти області. А вже наприкінці липня – початку серпня  плануємо міжнародні змагання, у яких візьмуть участь команди з трьох країн. І справа тут не тільки в розмірі допомоги, а у тому, що вона регулярна, стабільна і від душі, – адже він і сам шахіст! Власне, ми разом починали у дитинстві, в юності, але потім він зосередився на бізнесі. У нього був хороший, ще за радянськими мірками, коли все це було отримати набагато важче, перший розряд дорослого.

Словом, давні  друзі порозумілися і місцева шахова спільнота має надійну підтримку.

Деякий час шахи в Могилеві-Подільському були на спаді і лише років з 10-12 ми відродили проведення змагань. Адже є для кого! В місті не тільки багато талановитої молоді,  є й вихідці з міста, якими  ми пишаємось. Це і кандидати в майстри спорту, і один з наших вихованців – заслужений тренер України, майстер спорту міжнародного класу Микола Боднар. Він вже й сам підготував двох гросмейстерів – Іллю Нижника і Сергія Федорчука, – каже голова міської федерації шахів.

 – Шахи – це  інтелект, це майстерність, яка багатьом допомагає реалізуватися в житті. Цей вид спорту доступний людям різного віку і актуальний, як ніколи. Тому вимагає підтримки і розвиток дитячо-юнацького спорту, і дорослих шахістів. В селах і невеликих містечках дуже багато талановитих діток. А старше покоління гравців створює базис, вітчизняну шахову школу і традицію перемагати. Ми повинні підтримувати їх на усіх рівнях, аби ланцюжок був нерозривним і наші спортсмени мали шанс на світовий успіх, – переконаний Геннадій Вацак.

За інформацією: Міська федерація шахів Могилева-Подільського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *