Міністерство фінансів має намір в 2016 році перейти до реалізації проекту "Прозорий бюджет", націленого на підвищення ефективності бюджетних процесів.
Про це повідомила заступник міністра фінансів – керівник апарату Оксана Маркарова.
"Головна ідея – мати всю систему всередині для прийняття рішень, моніторингу, створення і виконання бюджету, управління ліквідністю на щоденному, щохвилинному рівні", – пояснила вона.
Маркарова уточнила, що в даний час у фінансового відомства дуже обмежене коло інструментів, яке держава використовує для управління власною ліквідністю.
"В результаті сьогодні Мінфін дуже умовний гравець на фінансовому ринку, хоча має великі кошти", – констатувала заступник міністра.
Вона зазначила, що мова йде про створення повноцінної аналітичної системи на базі Мінфіну, куди всі дані будуть стікатися, стандартизуватися, оброблятися і зберігатися, а невелика їх частина вивантажуватиметься на портал використання публічних коштів.
За словами заступника міністра, новий проект буде зачіпати не тільки Мінфін, а й Державну фіскальну службу, Держказначейство, Державну аудиторську службу.
"Ми хочемо звести воєдино казначейську базу і базу ДФС, тобто всі надходження податків і зборів, і базу бюджетних запитів і витрат. Нацбанк також готовий приєднуватись зі своєю інформацією", – додала Маркарова.
Вона уточнила, що на такий узагальненій базі передбачається вибудовувати систему KPI (Key Performance Indicators – Ключові показники ефективності – Ред.) – від рівня Кабміну і його програми діяльності аж до кожного міністерства і їх програм.
Як підкреслила заступник міністра, "Прозорий бюджет" – це також інструмент контролю, оскільки він дозволить піти від тривалого і малоефективного способу роботи аудиторської служби через запити.
"Прозорий бюджет" – величезний проект. Якщо нам вдасться його зробити за два роки, це буде прорив в плані правильної організації публічних фінансів і бюджетного процесу. Якщо нам вдасться зробити таку систему, вона стане однією з найсучасніших у світі, так як ми зможемо використовувати останні напрацювання і нам не потрібно щось болісно перебудовувати", – заявила Маркарова.
За оцінками заступника міністра, створення "Прозорого бюджету" вимагатиме істотного фінансування – близько 150-200 млн доларів. "Ми сподіваємося на допомогу міжнародних партнерів у цьому", – сказала вона.