Вірус грипу, який лютує в Україні, відрізняється від сезонних інфекцій останніх десятиліть. Найважчі випадки фіксують у людей молодше 50 років, тоді як при сезонному грипі 90% летальних випадків припадає на осіб старше 65 років.
"Грип АН1N1 значно відрізняється за антигенними властивостями від сезонних грипів останніх десятиліть. Захворювання протікає з великим охопленням молоді, яка не має імунітету", – кажуть у СЕС.
Заразитися А/H1N1 можна будь-де, якщо контакт із хворим буде в радіусі 2 метрів. Тобто, для цього достатньо проїхатися в метро або громадському транспорті з носієм вірусу, який чхнув, покашляв або відкрив рота.
"Інфекційний період, тобто, коли хворий небезпечний для оточуючих, при грипі типу А/H1N1, триває протягом 7 днів від початку хвороби. Але якщо клінічні симптоми зберігаються – то до їх зникнення. Тому варто обмежити відвідини місць великого скупчення людей", – уточнюють медики.
Вони радять уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції, часто провітрювати приміщення, мити руки з милом не менше 20 секунд, не торкатися очей, носа або рота немитими руками, уникати обіймів, поцілунків і рукостискань. Також, варто уникати переохолодження та їсти більше вітамінів. А дітям на період епідемії – давати пробіотики.
Хворі на грип небезпечні для оточуючих, їх треба негайно ізолювати. А при перших ознаках хвороби – відразу викликати лікаря.
"Ті, хто доглядають за хворим, повинна носити чотирьохшарову марлеву пов'язку або разову маску, яку міняють кожні 4 години. Після кожного контакту з хворим, предметами, які були в контакті з ним, необхідно ретельно мити руки з милом. Вірус гине при температурній обробці понад 70 °C", – додають фахівці.
Головні симптоми грипу: прискорене або утруднене дихання, синюшність навкруги рота, інших шкірних покровів. Також, можлива поява на тілі крововиливів, навіть дуже маленьких, носові або інші кровотечі, висока температура тіла, відмова хворого від рідини, надмірне збудження або поява судом, блювота та пронос, відсутність сечовипускання або сліз під час плачу, скарги на сильний головний біль.
Якщо людину неможливо розбудити, або він не реагує на звертання – це теж може бути ознакою вірусу.