Вітамін D може значно зменшити кількість рецидивів та загострень у хворих на розсіяний склероз та є джерелом профілактики цього захворювання для тих, хто географічно чи генетично має схильність до його розвитку. Про це повідомляє Енциклопедія вітаміну D.
Імунна система людей, хворих на розсіяний склероз, не відрізняє здорові клітини від хвороботворних організмів, тому вона завжди працює у режимі підвищеної безпеки та атакує захисну мієлінову оболонку нервових клітин головного та спинного мозку. Цей процес призводить до різноманітних, часто прогресуючих, захворювань у інших органах. Наявність в організмі достатнього рівня вітаміну D діє як регулятор імунної системи, що запобігає знищенню здорових клітин.
Три паралельні дослідження у Норвегії, Англії та США зробили спільний висновок про те, що медикаментозна підтримка оптимального рівня вітаміну D не лише зменшує ризик розвитку розсіяного склерозу, але й знижує вірогідність його рецидиву у хворих.
Фінські дослідники виявили, що діти, народжені навесні, мають значно вищі шанси захворіти на розсіяний склероз. Найбільшому ризику піддаються діти, які народилися у квітні, шанс захворювання на розсіяний склероз у них — на 9,4% вищий від середнього показника. Для прикладу, ризик захворіти на розсіяний склероз у дітей, народжених у листопаді, на 11,1% нижчий, ніж у решти. Це пояснює той факт, що матері немовлят, народжених навесні, виношують їх під час найтемніших місяців у році.
Сонячне світло та медикаментозні добавки — це не єдиний спосіб збагатити організм вітаміном D. Цей вітамін є й у продуктах харчування: жирна риба, як-от лосось, тунець, макрель та сардини, є додатковим джерелом вітаміну D. Також він міститься у телячій печінці, сирі та яєчних жовтках. Але потрібно розуміти, що необхідно з’їсти чималу кількість продуктів, щоб отримати добову дозу вітаміну D: наприклад, щодня треба споживати понад 4 кг сиру або випивати понад 1 літр вершків, 100 літрів коров’ячого молока або 3 літри рослинної олії. У такий спосіб неможливо отримати достатню норму вітаміну D тільки з продуктів харчування, навіть якщо свідомо обирати продукти з високим його вмістом. Саме тому лікарі й рекомендують приймати його медикаментозно.
Медикаментозне вживання вітаміну D допомагає при інших аутоімунних розладах, як-от вовчак, ревматоїдний артрит, та захворюваннях кишкового тракту, зокрема при хворобі Крона та різних формах колітів. Вітамін D знижує ризик виникнення колоректального раку та загалом забезпечує профілактику близько шістдесяти видів раку.
Найкращою формою застосування вітаміну D3 у педіатричній практиці з метою профілактики є водний розчин «Аквадетрим», тоді як для дорослих лікарі радять обирати вітамін D3 у капсулах «Олідетрим».