У парламенті зареєстровано законопроект, що дозволить бюджетні заклади охорони здоров’я реорганізувати у комерційні та некомерційні комунальні підприємства. Не чекаючи рішення законодавців, з ініціативою першим впровадити нові принципи роботи виступив Вінницький обласний наркодиспансер «Соціотерапія». Нині вже розроблено нову редакцію статуту закладу, документ невдовзі планують передати а розгляд облради.
Щоправда, за словами головного лікаря «Соціотерапії» Павла Слободянюка, за схожими принципами диспансер уже працював у 2006-2009 роках, але тоді, як, зрештою, й тепер, труднощі створювала законодавча неврегульованість питання.
Але статус комунального некомерційного підприємства дозволить нам отримувати держзамовлення з розрахунками за лікування одного хворого, а не утримання одного ліжка, як нині. Ми будемо отримувати гроші, щоб лікувати хворих за стандартами якості. Матимемо право самостійно визначати штатний розпис, кількість ліжок і фонд оплати праці. За рахунок такої оптимізації зможемо підвищувати заробітну плату працівникам і поліпшувати матеріально-технічний стан закладу, – переконаний Павло Слободянюк.
Водночас, він запевнив, що це не означає суттєвого скорочення працівників диспансеру.
Функціонування комунального некомерційного підприємства зорієнтоване на комплексний підхід надання якісних медичних послуг за найбільш ефективного використання ресурсів закладу. Такий заклад отримає більшу самостійність та автономність: він сам зможе розпоряджатися своїми коштами, визначати, куди їх спрямовувати, розвивати ті послуги, які користуються більшим попитом, – розшифровує законодавчі нюанси начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я ОДА Ольга Задорожна.
За її словами, департамент підтримує ініціативу наркодиспансеру. Адже ситуація із фінансуванням охорони здоров’я вкрай складна.
Сьогодні консолідований бюджет медичної галузі в області складає близько 2 мільярдів гривень. На заробітну плату йде 1 мільярд 350 мільйонів, на медикаменти – 216 мільйонів гривень, на харчування спрямовується 37 мільйонів. Енергоносії обходяться у 210 мільйонів, а на капітальні видатки витрачається тільки 69 мільйонів гривень. Дефіцит коштів в області складає 670 мільйонів, – розповіла Ольга Задорожна.
Стосовно ж долі інших медичних закладів, то вона залежить від їхніх власників та балансоутримувачів, – вважає керівник інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Василь Железняк.