У Вінниці біля монументу жертвам Голодомору відбувся мітинг-реквієм пам’яті загиблих від штучного голоду 1932-го – 33-го років. Скорботний захід пройшов сьогодні, 23 листопада.
Очільники міста та області, представники духовенства, силових структур та просто небайдужі вінничани вишукувались у довгу шеренгу, аби покласти квіти до підніжжя пам’ятника. Крім квітів несли свічки, лампадки та колоски пшениці, якої так бракувало замученим голодом людям.
Організований більшовистською владою голод залишив свій слід в історії родин багатьох вінничан. У розмові з кореспондентом «Вінниця.ОК» учасник мітингу Віктор розповів, як 1932-33 роки «пройшлися» по рідні його тещі:
В моїй родині були загиблі від голодомору. Помер племінник моєї тещі, якому було два роки. Помер її чоловік, батько. Вони проживали у Літинському районі, там голод був страшний. Були випадки канібалізму. Це страшна подія в нашій історії, яка ніколи не повинна повторитись. Такого не повинно бути, щоб людина вмирала від голоду. Щоб здорові, міцні люди від голоду ставали немічними
Вінничанка Наталя Перехрестенко прийшла на захід із дитиною. Жінка переконана, що жахливий урок Голодомору мають пам’ятати всі українці, а надто керівництво держави:
Я вважаю, історичні уроки з тих подій мають перш за все винести керівники держави, які несуть велику відповідальність. Фактично той голод був організований «згори», спровокований рішенням компартії. Ті люди, які зараз мають великі повноваження, мають пам’ятати: від їхніх рішень залежить доля всієї держави
Під кінець мітингу пам’яті підніжжя монументу було всіяне квітами і маленькими снопами пшениці. Вони лежатимуть там кілька днів, нагадуючи перехожим про те, чого забувати неможна.
До слова, День пам’яті жертв Голодомору Україна відзначатиме завтра, 24-го листопада. Мільйони українців по всьому світу запалять свічки на підвіконнях своїх осель на знак скорботи за тими, хто не пережив голодні роки.
Олександр Сашньов