Про інструменти співробітництва громад в контексті зміни адміністративно-територіального устрою говорили представники ОТГ Вінниччини під час круглого столу, який проводився Вінницьким ЦРМС, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
До обговорення актуальних питань долучилися начальник профільного відділу Департаменту фінансів Вінницької ОДА Андрій Шарий, начальник юридичного відділу Глуховецької ОТГ Роман Гнатюк.
Під час круглого столу учасники обговорили перспективи змін до адміністративно-територіального устрою з огляду на актуальні законопроекти, ознайомились із результатами співробітництва громад у 2018 році та можливостями функціонування муніципалітетів з огляду на закордонний та вітчизняний досвід. Про успішні практики співробітництва Глуховецької та Бродецької територіальних громад розповів начальник юридичного відділу Глуховецької селищної ради Роман Гнатюк.
На початку зустрічі директор Вінницького ЦРМС Олег Левченко, акцентував увагу представників ОТГ Вінницької області на основних перспективах розвитку громад на найближчі періоди, в тому числі, на 2019 рік.
Про реформу з децентралізації ми почали говорити у 2008 році. Сьогодні ми розуміємо, що низка ОТГ впевнено розбудовуються, взяли на себе відповідальність та відповідні повноваження. Але варто зрозуміти, що немає окремо громади і держави. Зміни в територіальному устрої повинні передбачати, перш за все, державне управління. Якщо у Вінницькій області буде три-п’ять районів, то це виправдано, адже низку функцій районів вже сьогодні виконують або громади, або вони зосереджені на центральному рівні і не повинні дублюватись. Це питання бюджетів, економічного розвитку, законодавчого супроводу. Держава буде міцною тоді, коли громади, як справжні господарі, візьмуть на себе відповідальність за майбутнє територій та їх мешканців. Успіх громад – це успіх держави в цілому. Ми чекаємо прийняття перспективного плану по Вінницькій області, адже сьогодні ОТГ покрито тільки 37% території області, він буде затверджений, це питання найближчого часу. Керівники громад вже сьогодні мають розуміти своє місце на новій карті адміністративно-територіального устрою. За три роки чимало громад досягли значних успіхів, процес децентралізації – невідворотній, – наголосив під час круглого столу директор Вінницького ЦРМС Олег Левченко.
За словами керівника Центру, протягом року фахівці ВЦРМС провели більше семидесяти зустрічей із громадами, що мають потенціал для створення ОТГ. На Вінниччині є приклади об’єднання і міст обласного значення, і громад у межах різних районів. Основне завдання – це перспективний план із стовідсотковим покриттям території області, за яким передбачається близько 60 об’єднаних територіальних громад.