За підтримки Програми «U-LEAD з Європою», наприкінці минулого тижня відбувся форум «Децентралізація: від об’єднання до розвитку» за участі представників ОТГ з областей України. На Житомирщину приїхали близько двохсот керівників громад, які ділились досвідом господарювання в умовах децентралізації, обговорювали перспективи та проблеми на шляху реформ та спілкувалися із експертами.
На заході були присутні віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, представники донорських програм з підтримки децентралізації – Програми «U-LEAD з Європою», Програми USAID DOBRE, проекту DESPRO, інвестиційних компаній, державних структур та громад. У рамках зустрічі було підписано Меморандум про партнерство і співпрацю між об’єднаними територіальним громадами Вінницької і Житомирської громад.
Учасники Форуму – керівники ОТГ Вінницької області – поділились враженнями та результатами зустрічі.
Форум – надзвичайно цікавий та своєчасний, адже на часі ряд питань з перспектив розвитку та подальшого поступу децентралізації. Ми поспілкувалися із керівниками уряду, міністерств, міжнародних програм, з експертами та бізнесом. Особливо важливо співпрацювати з бізнесом, адже без нього – ми нікуди, це і кошти до бюджету, і робочі місця. Ми поділилися досягненнями та підписали Угоду про співпрацю між Жданівською сільською та Любарською селищною ОТГ. Справа в тому, що Любар межує з Хмільницьким районом, до якого належить наша громада територіально. Але якби був затверджений перспективний план, то с. Мар’янівка було б приєднане до нашої громади і була б спільна межа із Житомирщиною. Та взагалі, ми історично пов’язані з Любарською громадою – на їх землях працює наше сільськогосподарське підприємство, там працюють мешканці Жданівської ОТГ і взагалі у нас багато спільного, тож будемо співпрацювати і разом вирішувати питання розвитку наших громад, – повідомила Станіслава Ядвіжина, голова Жданівської ОТГ Вінниччини.
Форум – це корисна зустріч: підвищення кваліфікації, напрацювання зв’язків. Сьогодні наголошується на інвестиціях, ми повинні залучати більше інвесторів у громаду. Потрібно розуміти, що при цьому ми маємо дати все – землю, комунікації, умови і т.д, але це не легко зробити. От у нас, в Іванівській ОТГ готовий працювати інвестор – Швейцарське підприємство з деревообробки, вони вклали кошти у виробництво, збудували потужності, але для підключення до електромереж мають ще віддати близько півмільйона гривень, іноземці цього не розуміють, чому такі великі кошти має сплачувати інвестор, це демонструє відсутність сприяння і може спрацювати на негативне сприйняття з боку подальших інвестицій. Тобто дуже багато технічних умов , які диктуються певними органами і важкі для виконання громадами. Ми сподіваємось на підтримку чи сприяння з боку держави щодо питань залучення інвестицій в ОТГ, адже це майбутній розвиток та успіх децентралізації в цілому, – зазначив Михайло Кулик, голова Іванівської сільської ОТГ Вінниччини.