“Над прірвою в іржі”: вінничанам презентували книжку про колорит вітчизняних електричок

Новини Вінниці

Харківський журналіст та письменник-початківець Павло Стех презентував вінничанам свою дебютну книжку "Над прірвою в іржі". Презентація відбулася у четвер, 1-го листопада, у місцевій книгарні "Є".

Книга являє собою збірку репортажів про українські електрички та їхніх пасажирів. Щоб написати її, авторові довелося "тарахтіти" електричками повз всю країну, проїхати десятки маршрутів і провести у вагонах загалом 3 тижні свого життя.

Пишучи свою книгу, Павло вивчав не стільки самі електропотяги, скільки їхніх пасажирів. У підсумку він дійшов до думки, що занедбані незручні вагони об'єднують українців, як ніщо. Люди, що мандрують цим видом транспорту, на думку репортажиста, можна сказати, відносяться до категорії тих, хто хотів би побувати за межами України, або покинути її взагалі, але, здебільшого, це не може.

Електричка надає особливі умови для подорожі, а середовище формує людину. Тому бабусю у харківській електричці неможливо відрізнити від такої самої бабусі у Львові. Вони говорять про одні проблеми, їх турбує те саме. Навіть за мовною ознакою розділити їх не можна, адже як перша, так і друга, розмовляють суржиком, тільки трохи різним. Загалом електричка дає нам зріз людей, які хотіли б поїхати з країни, але не можуть, – розмірковує Павло 

Пишучи свої тексти, автор "грався" з формами та жанрами. У збірці є репортаж, написаний у вигляді п'єси, репортаж-кіносценарій, репортаж, написаний лише цифрами та збірка пісень з електричок.

У текстах Павла по-новому розкривається стара, як вагони "Укрзалізниці" "віконна війна" між тими, кому спекотно і тими, кому дує. Присутні у них і "бабусі – політичні експерти", і колоритні відвідувачі не менш колоритних привокзальних генделиків. Життєві ситуації (часом непрості та навіть екстремальні), в яких бувала левова частка українців, подані у книзі з гумором та іронією. Відвідувачі книгарні "Є", як і автор цього тексту, щиро сміялися, коли Павло начитував уривки репортажів. Втім, так усього не передати, репортажі Стеха просто слід прочитати.

Олександр Сашньов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *