Вінничани вже можуть вакцинуватись від різних штамів грипу, які будуть поширюватись цієї зими. Цього епідемічного сезону прогнозують такі штами: A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09, A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2), B/Colorado/06/2017. Для вакцинації пропонують два види вакцин «Ваксігрип» та «ДжіСі Флю». За міською програмою «Стоп грип» вакцину можна придбати за півціни.
Ті, хто відчуває ознаки хвороби, зможуть пройти експрес-тести у лікувально-профілактичних закладах міста та за 15 хвилин з’ясувати, чи дійсно у них грип, чи звичайна застуда. Правильно встановлений діагноз допоможе якісно підібрати ліки та успішно справитись із хворобою.
Як вакцинуватися, і що для цього потрібно зробити
Усі, хто хоче вакцинуватися, мають звернутися до Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Перед вакцинацією лікар огляне пацієнта і визначить, чи немає протипоказань для цієї процедури. Далі буде виписаний рецепт, з яким пацієнт йде до найближчого аптечного пункту і сплачує вказану вартість. З чеком повертається до лікаря і робить щеплення, – розповідає директор департаменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш.
Олександр Шиш зазначив, що минулого епідемічного сезону саме у Вінниці найбільше вакцинувалося людей серед інших міст України. Жодного летального випадку від цієї хвороби виявлено не було. Вакцинуватися від грипу можна у 9-ти Центрах первинної медико-санітарної допомоги.
Коли потрібно вакцинуватися
За словами доктора медичних наук, завідувачки кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова Лариси Мороз, з усіх інфекційних захворювань грип має найбільшу кількість летальних випадків.
У нас мало людей по країні вакцинуються, і до 2013 року у нас не було програм із закупівлі вакцин для профілактики грипу. Грип завжди розпочинається гостро і має короткий інкубаційний період. Кожний третій, хто контактує із хворим, може захворіти, – каже Лариса Мороз.
Завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ВНМУ, професор Ірина Незгода попереджає, що перші спалахи грипу очікуються уже в грудні. Тому вакцинуватися потрібно уже зараз, аби не захворіти. Ускладнень від вакцин під час попередніх епідсезонів медики не зафіксували.
На сьогоднішній день звернулося за медичною допомогою у зв’язку з вірусними захворюваннями понад 7000 людей, із них 5000 – це діти. Наразі епідемічний поріг не перевищено. Висока температура, кволість, закладеність носа і навіть може бути блювота – це ознаки грипу. Варто пам’ятати, що це захворювання має серйозні укладення, тому варто відразу звертатися до лікаря. На сьогоднішній день наш лабораторний центр не підтвердив жодного випадку вірусу грипу, – додає Ірина Незгода.
Про програму «Стоп грип»
Програма «Стоп грип», яка діє у Вінниці, спрямована на зниження динаміки поширення вірусу серед вінничан та подолання його наслідків та передбачає безплатну вакцинацію дітей з інвалідністю та позбавлених батьківського піклування. Всі інші вінничани можуть придбати її зі знижкою 50%.
Професор, радник міського голови Юрій Мостовий нагадує, що Вінниця – перше місто, де запроваджено програму «Стоп грип».
Завдячуючи програмі «Стоп грип», у лікаря є всі можливості провести швидкий тест на наявність або відсутність грипу. Наслідки грипу жахливі. У Вінниці в новому реанімаційному відділені є можливість завдяки обладнанню допомагати пацієнтам, у яких виявили грипозну пневмонію. Не варто займатися самолікуванням, при перших ознаках хвороби варто звертатися до лікаря, – радить Юрій Мостовий.
За словами Олександра Шиша, лікарі пройшли навчання з діагностики та лікування грипу. Медичні заклади забезпечені необхідними препаратами.