Розробники зі школи фармацевтики при Університеті Кароліни створили штучний інтелект на основі двох нейромереж, який може створити нові ліки без допомоги людини, абсолютно "з нуля". Про це пише Еспресо з посиланням на EurekAlert!.
Розробники Олександр Тропш, Олександр Ісаєв і Марія Попова створили АІ, що складається з двох пов'язаних між собою нейромереж, які виконують ролі "вчителя" і "учня".
"Вчитель" володіє "мовою" створення ліків – нейромережа являє собою своєрідний словник із даними про 1,7 млн відомих біологічно активних молекул, їх властивості та правила взаємодії один з одним."
Учень в свою чергу навчається навичкам створення ліків і з часом пропонує більш вдалі молекули, які можуть стати основою для нових препаратів.
"Якщо ми порівняємо цей процес з вивченням мови, то після того, як учень дізнається молекулярний алфавіт і правила мови, він може створювати нові "слова" або молекули. Якщо нова молекула реалістична і має бажаний ефект, учитель схвалює її, а якщо немає, учитель не схвалює, змушуючи учня уникати поганих молекул і створювати хороші" – пояснює Олександр Тропша.
В основі нейромереж лежить система ReLeaSE – обчислювальний метод, використовуваний фармацевтами для виявлення життєздатних кандидатів на ліки.
Вчені використовували ReLeaSE для розробки молекул з індивідуальними фізичними властивостями, такими як температура плавлення і розчинність в воді, і для розробки нових з'єднань з інгібуючою активністю проти ферменту, пов'язаного з лейкемією.
Новий штучний інтелект також може набагато прискорити сам процес створення ліків. Зазвичай розробка нових фармацевтичних препаратів відбувається завдяки зміні молекул. Хіміки вибирають цільову молекулу з відомим потенціалом, а потім вручну "налаштовують" її для боротьби з конкретним захворюванням – наприклад, підвищувати потенцію і позбавляють від властивостей, які можуть завдати шкоди організму.
Під час цього процесу вчені виключають атоми і зв'язки, що відповідають за певні хімічні реакції. Кожна така операція займає кілька годин.