Кого готові підтримати вінничани на парламентських і президентських виборах (відео)

Відео Новини Вінниці

Сьогодні, 4 липня, у Вінниці голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень презентував результати соціологічного опитування «Суспільно-політичні настрої вінничан», проведеного у червні в обласному центрі спільно з кафедрою політології та державного управління ДонНУ ім.В.Стуса.

За словами Володимира Кіпеня, вибірка склала 480 осіб і є репрезентативною щодо населення м.Вінниці.

Вінничани хочуть радикальних змін

Насамперед ініціатори поцікавились у вінничан, що нині потрібно країні. На це питання було запропоновано три основні варіанти відповіді: потрібні радикальні зміни; хай все залишається, як є; краще повернути усе так, як було раніше. У результаті 71% опитаних вінничан бажають радикальних змін, незмінного статус-кво хотіли б приблизно один із шести опитаних, за повернення до минулого висловився один із дев`яти вінничан.

Ми вияснили, яким чином це корелюється із проблемами, заміряли оцінку вінничанами тих проблем, які вони особисто вважають нині найважливішими. Тут дуже чітко виділяється перша трійка проблем. Це – воєнний конфлікт на Сході України (65%), низький рівень зарплат і пенсій, соціальний захист, благополуччя  (62,5%) і хабарництво та корупція у владі (50%). Далі за частотою згадувань менше говорять про підвищення тарифів (43%), зростання цін (37%), безробіття (23%), зростання рівня злочинності (8,8%), – розповідає Володимир Кіпень.  

Вінницька молодь – за вступ до НАТО, старші – не поспішають

Оцінили дослідники і зовнішньополітичні настрої у Вінниці – запитали щодо вступу у НАТО та Євросоюз.

На запитання «Як би ви проголосували на референдумі про вступ до НАТО, якби він відбувся наступного тижня?» 59% опитаних відповіли, що підтримали б вступ до Північноатлантичного альянсу, 17,7% – проти НАТО, а 18,3% вінничан не брали б участі в такому референдумі. Якщо ж дивитися за віковими категоріями, то за вступ до НАТО проголосувало би понад 70% вінничан віком від 18 до 30 років. Натомість серед старших 50 років мешканців міста прихильників Альянсу лише 25,5%.   

Значно суттєвішою є підтримка вінничанами інтеграції до Європейського співтовариства. За вступ до ЄС виступають 74% опитаних. Проти – 11%, не йшли б на референдум 11,7% опитаних.

Гройсман – «авторитет №1»

Цікавими виявилися результати дослідження ставлення вінничан до політиків як національного, так і регіонального рівнів.

У вінничан авторитет №1 – Володимир Гройсман. Він сумарно має більше половини позитивних оцінок – 51%. При тому, що негативу в нього – на рівні 39%. На другій позиції Петро Порошенко. Президент України має позитивних оцінок – 32%, але негатив у нього суттєво більший – 62%. Далі йдуть Андрій Садовий – 36% вінничан оцінюють його діяльність позитивно, Юлія Тимошенко (32%), Анатолій Гриценко (31%). Юрій Бойко і ще кілька політиків утримують достатньо низьку позицію. Але якщо Тимошенко має 32% позитивних оцінок, то шлейф негативу у неї – 61% – майже вдвічі більший за рівень підтримки. Аутсайдери за рівнем підтримки вінничанами: Бойко, Парубій, Рабинович, Ляшко. У них – досить немала позитивна оцінка, але рівень негативу – суттєво більший. Перші місця за негативним ставленням у вінничан займають три персоналії – Ляшко (72% негативу), Тимошенко (62%) і Порошенко (61%), – говорить Володимир Кіпень.

Половина вінничан не знають Коровія, Олійника і Яблонського?

Серед місцевих політиків за рівнем позитивної оцінки лідирує мер Вінниці Сергій Моргунов. Це, каже Володимир Кіпень, цілком природно.

Це зрозуміло: мер міста, життєдіяльність міста зав`язана на його діяльність і роботу його команди. Він має досить високий позитивний рейтинг – 74%. Наступні дві ключові посадові особи області – голова ОДА і голова обласної ради поступаються у рейтингу. І близько 50% мешканців міста відповіли, що не знають таких посадовців. А ті, що знають, на рівні 32% позитивно оцінили діяльність Валерія Коровія і 27% – Анатолія Олійника.

Ще невідомішим для вінничан, за результатами дослідження, виявився секретар міської ради Павло Яблонський – «не знаю такого» відповіли 67,1% мешканців міста. Між іншим, 71% опитаних вінничан сказали, що не знають Андрія Дручинського, лідера найрейтинговішої на минулих місцевих виборах у Вінниці партії – Вінницької європейської стратегії.

Я, наприклад, Андрія Дручинського знаю більше по волонтерській діяльності, але до певного моменту не знав, що він очолює досить відому політичну силу місцевого рівня «Вінницька європейська стратегія», яка на минулих місцевих виборах набрала у Вінниці багато голосів, – говорить Володимир Кіпень.

Раду – розпустити, Зеленського – обрати

Стосовно ж виборів прийдешніх, то 72% вінничан хочуть їх пришвидшити, тобто виступають за розпуск нинішнього складу парламенту.

Хоча зараз ця дискусія дещо втратила гостроту й актуальність, цю ідею маси підтримують – хто більш однозначно, хто менш однозначно, але 72% підтримують розпуск парламенту. Їх супротивників значно менше – близько чверті опитаних хотіли б зберегти цю стабільність, яка є. При цьому, ми помітили, що чим бідніший рівень життя респондентів, тим радикальніший у них настрій, зокрема, стосовно дострокових парламентських виборів.

Серед політичних партій електоральними симпатіями вінничан найбільше можуть похвалитися БПП «Солідарність», за яку нині віддали б свої голоси 13,5% виборців міста, далі йдуть ВО «Батьківщина» та «віртуальна» партія Володимира Зеленського «Слуга народу» – обидві набрали б приблизно по 11% голосів вінничан.    

На межі 5% йдуть Опоблок, партія Вадима Рабиновича «За життя» і Вінницька європейська стратегія. Найменша підтримка у партій «Наш край», «Свобода» та Радикальної партії Олега Ляшка, – розповідає Володимир Кіпень.

Зеленський перемагає Вакарчука – у Вінниці

Якби вибори Президента були найближчим часом, Петра Порошенка у Вінниці підтримали б 14,4% виборців, Володимира Зеленського – 13,5%, Юлію Тимошенко – 11,5%, Анатолія Гриценка – 9,6%. Близько 4% опитаних вінничан проголосували б за Андрія Садового, Вадима Рабиновича, Юрія Бойка, 3,8% готові віддати свої голоси за Святослава Вакарчука.

Судячи з високого відсотка позитивної оцінки діяльності Прем`єр-міністра України Володимира Гройсмана, у цьому рейтингу він міг би посунути на нижчі позиції і Зеленського, й інших ймовірних кандидатів. Але до переліку претендентів на президентський пост автори опитування його не включили.

По-перше, він ніколи не заявляв, що братиме участь в президентських виборах. Зеленський і Вакарчук також про це відкрито не говорили, але їх у цьому плані активно «юзають» ЗМІ… По-друге, ми не хотіли таким чином «підсунути свиню» Володимиру Борисовичу, – пояснив Володимир Кіпень.

Як закінчити війну на Донбасі – версія вінничан

Враховуючи, що проблему війни вінничани ставили для себе на перше місце, соціологи поцікавились, які основні сценарії її припинення бачать мешканці міста.

Продовження воєнних дій до повного відновлення української влади в регіоні підтримують лише 19% опитаних вінничан. Проти такого сценарію – близько 80%. Натомість введення миротворчих військ ООН на всю непідконтрольну Україні територію вважають прийнятним дві третини вінничан.

Дослідження – не замовне

У цього дослідження немає «бенефеціаріїв», це – чисто науковий громадсько-суспільний експеримент, перший крок для того, щоб заявити про настрої у місті Вінниці, – наголосив Володимир Кіпень.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *