Столітню повстанську криївку відновлюють на Вінниччині

Новини Вінниці

На Літинщині у лісах Кипорового Яру, який в 1920-х роках був місцем діяльності повстанських отаманів Якова Гальчевського та Якова Шепеля, почали відновлювати повстанську криївку. За задумом ініціаторів, вона має бути схожою на ту, яка існувала у 1920-25 роках у місцевому лісовому масиві. Хатина складатиметься з кількох кімнат, на стінах будуть розміщені портрети повстанських отаманів, інформаційні довідки про визвольний рух і боротьбу з московсько-більшовицькими окупантами. У подальшому криївку використовуватимуть як туристичний та просвітницький об’єкт, яким опікуватимуться літинські та уладівські волонтери.

«Ініціативу відновлення криївки запропонувала організація «Братство Кипорового Яру», зокрема директор Уладівської школи Олександр Масний. Він звернувся з проханням допомогти із забезпеченням деревини і організацією толоки, яку організували напередодні Дня Героїв – свята вшанування українських вояків, борців за волю країни, що відзначається 23 травня, – коментує депутати Вінницької облради Володимир Барцьось. – Розпочали роботи із вшанування біля пам’ятного знаку між Уладівкою і Пиківською Слобідкою. Згадали козаків і їхніх отаманів хвилиною мовчання, священник відправив панахиду. Потім приступили до обробки деревини, це складний і копіткий процес. Плануємо за два-три тижні завершити зведення хатини, яка складатиметься з кількох кімнат, що презентуватимуть побут повстанців. У майбутньому використовуватимемо цей об’єкт як краєзнавчий і туристичний. Будемо привозити сюди молодь, розповідати про ті події, а ще проводити таборування та військово-патріотичну теренову гру, щоб сучасне покоління знало про повстанців і партизанів, які воювали за незалежність України під проводом отаманів Якова «Орла» Гальчевського та Якова Шепеля».

Кипорів Яр розташований у так званому Чорному лісі за селом Пиківська Слобідка Літинського району Вінницької області. До 1925 року, за переказами місцевих жителів, у лісових масивах жили ті, хто протистояв московсько-більшовицьким окупантами. А за часів Другої світової війни у землянках таборували партизани.

Олеся Шуткевич

Фото з Facebook-сторінки Володимира Барцьося

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *