Науковці виявили, що через кілька десятків років більша частина низько лежачих атолів світу може стати безлюдною через зміни клімату і нестачу прісної води. У їх числі опиняться Мальдіви, Сейшели та частково Гаваї. Про це повідомляє Science Advances.
Дослідники вивчили кліматичні процеси, що впливають на територію Маршаллових Островів. До складу цієї невеликої держави в Мікронезії входять 29 атолів (коралові острови, що оточують лагуну), і там вже помітні ознаки кліматичних змін. Вчені вважають, що схожі процеси загрожують всім кораловим островам – без даху над головою можуть залишитися сотні тисяч жителів.
За прогнозами вчених, основним джерелом ризику є повені, які з роками будуть відбуватися частіше і можуть стати потужнішим. Вони завдадуть шкоди інфраструктурі островів: будівлям, дорогам, транспорту. Повені загрожують і джерелам прісної води, водоносним горизонтам (аквиферам). Через повені у водоносний горизонт може потрапити солона вода, і така суміш буде непридатною для пиття і приготування їжі. Дощ може нейтралізувати невелику кількість солоної води, але, за оцінками дослідників, прогнозованого рівня дощів виявиться недостатньо.
Науковці вважають, що результати їхньої роботи допоможуть оцінити небезпеку і заздалегідь спланувати запобіжні заходи.