У середу, 25 квітня, у Вінниці відбувся круглий стіл з питань регуляторної політики у сфері господарської діяльності, який організував Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування за сприяння Програми «U–LEAD з Європою». Фахівці Центру акцентують увагу представників об’єднаних громад Вінниччини на питаннях наповнення місцевих бюджетів, наголошуючи, що важливим джерелом надходжень є виважена регуляторна політика громади. Відтак, зустрічі з питань законодавства з місцевих податків і зборів проводяться Центром регулярно і з огляду на потреби ОТГ.
За круглим столом цього разу зібралися представники фінансових служб об’єднаних громад області, експерти ВЦРМС, а також фахівці Державної регуляторної служби та Антимонопольного комітету у Вінницькій області.
Важливо виробити системний підхід під час прийняття новоствореними об’єднаними територіальними громадами рішень, які впливають на розвиток бізнесу на відповідній території. Адже такі рішення можуть носити ознаки регуляторного характеру і, відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», повинні прийматись у визначеному законодавством порядку. Державна регуляторна служба України, в свою чергу, проводить аналіз таких проектів рішень на відповідність принципам державної регуляторної політики та надає свої пропозиції до тих, які потребують удосконалення. Тергромади наділені повноваженнями встановлювати регулювання у сферах благоустрою, розміщення зовнішньої реклами, перевезень, пайової участі та ін. Від ефективності цих регулювань прямо залежатиме наповнюваність місцевих бюджетів. До 1 липня органи місцевого самоврядування мають прийняти рішення про місцеві податки і збори на наступний бюджетний період. Для ефективних рішень місцева влади має спрямувати свої зусилля на налагодження діалогу з представниками бізнесу та забезпечити прозорість ухвалення таких рішень. Тільки спільними зусиллями і з врахуванням інтересів влади, бізнесу та громади вироблені рішення зможуть забезпечити як наповнення місцевих бюджетів, розвиток підприємництва так й вирішення соціально-побутових потреб громади, – зазначила Олеся Данілова, завідувачка сектору Державної регуляторної служби Вінниччини.
Під час обговорення представники громад ознайомились із особливостями встановлення місцевих податків і зборів. Про це розповіла радниця з місцевих фінансів ВЦРМС Інна Святна. Огляд вимог антимонопольного законодавства щодо встановлення місцевих податків зробив голова Вінницького територіального відділення Антимонопольного комітету Микола Слободянюк, який наголосив на виваженій політиці щодо створення ринкових умов господарювання та неприпустимості діяльності монополій на території громад.
Ми дотримуємось законодавства при вирішенні питань місцевих зборів, але сьогодні для нашої громади надзвичайно важливим джерелом є нерухомість. У нас є суб’єкти господарювання, які займають приміщення, мають землю, майно і не платять – це господарські двори, які свого часу були взяті на баланс і тепер використовуються на безоплатній основі. Ось тут у нас є можливості , адже це суттєві надходження до бюджету і регуляторні акти в цьому можуть допомогти, – пояснив Віталій Соколов, представник Ковалівської ОТГ .
На завершення круглого столу учасники зустрічі поспілкувались із експертами та отримали відповіді на свої конкретні запитання.