Сьогодні, 23 квітня, у Вінниці, за ініціативи Комітету Верховної Ради з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування відбувся круглий стіл із питань законодавчого забезпечення системи місцевого самоврядування. Це вже друге виїзне засідання Комітету, що проводиться цьогоріч у Вінниці, щодо удосконалення законодавства з децентралізації та територіальної організації влади в Україні.
Тема обговорення – актуальні питання вдосконалення базового закону системи місцевого самоврядування та механізми лобіювання інтересів місцевого самоврядування в органах державної влади.
Спікерами круглого столу виступили народний депутат України, заступник Комітету з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Кудлаєнко, голова обласної Ради Анатолій Олійник, перший заступник Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, а також експерти міжнародних програм з підтримки реформи місцевого самоврядування в Україні.
До участі в дискусії були запрошені представники сільських, селищних, районних рад Вінницької області, голови об’єднаних територіальних громад Вінниччини та юридичних служб органів місцевого самоврядування.
- Процес об’єднання громад активно продовжується і має завершитися до проведення чергових місцевих виборів 2020 року. Це зобов’язує нас підсилити законодавчу базу місцевого самоврядування. Комітетом підготовлено 17 законодавчих актів з просування реформи з децентралізації і, в першу чергу, потрібно говорити про базовий закон «Про місцеве самоврядування в Україні», який був прийнятий у 1997 році і потребує серйозного удосконалення. Сьогодні ми обговорили концепцію, робочу версію нового закону, який базується на комплексному підході вдосконалення нормативної основи діяльності місцевого самоврядування і запросили до широкого обговорення всіх учасників процесу. Поки не йдеться про абсолютну істину і довершеність проекту, але сьогодні ми започатковуємо відкритий майданчик для конструктивної критики та пропозицій зі сторони представників сільських, селищних, міських голів, депутатського корпусу місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування, яким у щоденній практиці доводиться застосовувати положення закону і оцінка яких є для нас особливо важливою, – зазначив народний депутат Сергій Кудлаєнко.
- Ми багато працюємо з новоствореними громадами і крок за кроком правовий нігілізм здолаємо. Так, сьогодні пишуть листи на Прем’єр-міністра з приводу дрібного питання, яке можна вирішити на місці. Але, от наприклад, щодо закону про надра, Вінниччина багата на корисні копалини, але в законодавстві не визначено – хто має давати погодження на видобуток чи розробку – районна, обласна чи центральна влада, от це потрібно прописати в новому законі, і так по багатьох питаннях, ми маємо зняти багато неузгодженостей в законодавстві, – зауважив Андрій Гижко, перший заступник голови Вінницької ОДА.
- Наш проект нещодавно проводив дослідження, за результатаи якого із 7193 користувачів послуг місцевого самоврядування в містах від 15 тис до 1,5 млн – 20% вимагають змін на національному рівні – це прозорий і зрозумілий для людей механізм управління, а 80% – це місцевий рівень, саме місцева влада має запропонувати дієву комунікацію та інструменти для прийняття рішень. Це говорить про те, що головні події і зміни відбуваються саме на місцях, у містах і селах по всій країні, роль місцевого самоврядування стає ключовою, – повідомила під час зустрічі Юлія Седик, координатор проекту Фольке Бернадотта «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні».
Важливою частиною дискусії стало обговорення механізмів лобіювання інтересів місцевого самоврядування в органах державної влади.
На думку учасників круглого столу, лобіювання інтересів передбачає не тільки імпульс від органів місцевого самоврядування, а й готовність органів державної влади до співпраці та використання всіх механізмів і потенціалу апарату держави на користь всієї країни.
Під час заходу учасники поділились практичним досвідом та вносили свої пропозиції для опрацювання законодавцями.