Колекцію «скляного» мистецтва вінницький художник Леонтій Гринюк подарував музею

Новини Вінниці

Сьогодні, 13 березня, у Вінницькому обласному відкрилась виставка заслуженого діяча мистецтв України Леонтія Гринюка «Лінія, колір, форма».

В експозиції – 30 творів, виконаних у різних техніках. Переважно це – живопис на склі та гутне скло.

Так, у матеріалі гутного скла автор виконав дві декоративні композиції за мотивами творів Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом» та Сорочинський ярмарок.

Гутне скло – це вироби, виготовлені майстром зі скла безпосередньо біля скловарної печі вручну шляхом вільного видування або ж за допомогою форм. Розпис робиться художником за допомогою емалей з подальшим відпалом.

За словами автора, цією технікою він займався переважно у 1990 – 1995 роках. Частину свого доробку – два десятки робіт він вирішив подарувати краєзнавчому музею до його 100-річчя.

Після 1995 року у склі я не робив нічого, це – мій завершальний етап, який я передаю в дарунок музею. Потім я вже зайнявся живописом, зараз мені цікава графіка. Але за життя довелось зробити дуже багато класичних вітражів, – розповідає Леонтій Гринюк.

Ми, без сумніву, будемо ці роботи показувати у наших експозиціях, тому що художнє скло – це мистецтво з величезними українськими традиціями і глибоким корінням. Це – і гутне скло, відоме ще з князівських часів, і розпис надзвичайно вишуканий. Колись писали й ікони на склі, і козаків Мамаїв, і  народні картини. Певний час це мистецтво було призабуте, а Леонтій Гринюк – один з тих, хто повернувся до цієї традиції, – говорить мистецтвознавець Тетяна Журунова.

Окрім творів на склі, в експозиції можна також побачити графіку, якою нині захоплюється митець.

Це – композиції, виконані в техніці сухої голки – роздруківки. Зараз мені дуже цікава графіка, – каже Леонтій Гринюк.

Столітній ювілей Вінницький обласний краєзнавчий музей відзначатиме у травні цього року. До речі, саме з подарунків приватних колекціонерів він і почав формуватися, – каже директор музею Катерина Висоцька. Художнику на знак вдячності вона передала найновіші видання музею – два томи книги «Вінниця – у спогадах» та музейний путівник.

Твори Леонтія Гринюка доповнюють нашу експозицію, ми ілюструємо ними наші видання, альбоми. Родину Леонтія Назарович з Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм поєднує давня співпраця. Він допомагає оформлювати філії нашого музею в області, зокрема, музей Павла Муравського в селі Дмитрашівка – там він створив надзвичайно гарні вітражі, – розповіла Катерина Висоцька.

Триватиме виставка Леонтія Гринюка в обласному краєзнавчому музеї до 21 березня. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *