Знову нежить? Бiль у горлi? Пiдвищена температура? Не поспiшайте купувати багато дорогих популярних лiкiв. Виявляється, бiльшiсть iз них зовсiм не вилiкують вiд грипу та застуди, а навiть можуть зашкодити.
Медичнi препарати, яким сучасна європейська й американська медицина каже "нi", у нас, на жаль, ще вважають панацеєю. Оскiльки однаковi вiруси грипу та ГРВI в Українi та за кордоном лiкують по-рiзному, Мiнiстерство охорони здоров'я назвало препарати, ефективнiсть яких у лiкуваннi не пiдтверджена. А особливо ними не варто лiкувати дiтей.
Отож у цьому списку МОЗУ – антибiотики, iнтерферони, антигiстамiннi, противiруснi препарати, iмуномодулятори, сиропи проти кашлю, комбiнованi лiки проти застуди, вiтамiни та рослиннi препарати.
То яких помилок найчастiше припускаються у лiкуваннi грипу та застуди в Українi? Розпитуємо Iрину Федак, головного позаштатного спецiалiста з терапiї департаменту охорони здоров'я облдержадмiнiстрацiї.
– Чому препарати, якими ми звикли лiкувати грип, потрапили до перелiку нерекомендованих?
– Тому що частина їх або не впливає на вiрус грипу, або не має пiдтвердженої дiї. Найбiльшою помилкою в лiкуваннi грипу та застуди є прийом антибiотикiв. По-перше, на вiрус грипу вони взагалi не дiють. По-друге, тодi в людини виробляється стiйкiсть до антибiотикiв, що в майбутньому призведе до того, що органiзм не реагуватиме на їх дiю тодi, коли вона буде потрiбна.
Також до перелiку потрапили iнтерферони. Це загальна назва, пiд якою об'єднано низку бiлкiв iз подiбними властивостями, що видiляють клiтини органiзму у вiдповiдь на вторгнення вiрусу. Однак i окремо, i в складi популярних лiкiв, якi, до речi, активно рекламують на телебаченнi, їх ефективнiсть украй низька. Медики США i ЄС при ГРВI iнтерферони не застосовують.
Антигiстамiни – це протиалергiчнi лiки, якi люди помилково вживають, вдаючись до самолiкування. Рiзноманiтнi "iмуномодулятори" також не зможуть подолати вiрус грипу та не вилiкують застуди. Дiєвiсть сиропiв проти кашлю, вiтамiнiв i рослинних препаратiв не пiдтверджена. I тодi як ефекту вiд вживання вiтамiнiв не буде жодного, то сиропи проти кашлю дiтям до чотирьох рокiв можуть навiть зашкодити.
– Та чому в цьому списку противiруснi препарати?
– Вони дiєвi при тих чи iнших хворобах, але в лiкуваннi вiрусу грипу безсилi. Деякi з цих препаратiв лiкарi призначають вiдповiдно до симптомiв тодi, коли виникають певнi ускладнення, наприклад, бронхiт, пневмонiя чи хвороба нирок.
– Чому грип може бути небезпечним?
– Грип – iнфекцiйна хвороба, яке сама собою не є небезпечною. Але через неправильне лiкування небезпечними можуть бути його ускладнення. Тому варто звертатися до лiкаря, який призначить лiкування вiдповiдно до особливостей органiзму та наявностi супутнiх хвороб.
Iрина БАТЮК, газета Експрес