Сьогодні, 2 листопада, у Вінниці відбувся семінар для посадовців органів державної влади та місцевого самоврядування, де йшлося про попередження корупційних проявів, зокрема – врегулювання конфлікту інтересів.
Організували зустріч представники Національного агентства з питань запобігання корупції за підтримки Програми розвитку ООН в Україні в рамках інформаційної кампанії «Конфлікт інтересів: треба знати!».
За словами керівника третього відділу (Центральний регіон) Департаменту дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції НАЗК Юлії Шевченко, мета інформаційної кампанії – не лише донести норми законодавства до державних службовців, а й почути, які проблеми виникають на місцях.
На таких зустрічах йдеться не лише про конфлікт інтересів, а й про дотримання інших обмежень, встановлених Законом України «Про запобігання корупції».
Це отримання подарунків, сумісництво, спільна робота близьких осіб, обмеження, пов’язані з припиненням державної служби, служби в органах місцевого самоврядування. Інформаційна кампанія НАЗК має на меті ще й охопити громадські організації, адже саме завдяки їм ми виявляємо порушення, що трапляються на рівні регіонів. Національне агентство наразі не має територіальних органів. Є лише головний офіс у Києві, який охоплює всю територію України, – говорить Юлія Шевченко.
За роз’ясненнями до НАЗК переважно звертаються держслужбовці, коли сумніваються, чи є в їхніх діях конфлікт інтересів.
За словами голови Вінницької ОДА Валерія Коровія, звертатися до НАЗК в незрозумілих ситуаціях необхідно, адже основне завдання – не посадити когось за корупцію, а попередити її.
Дуже боляче бачити, коли в окремих випадках люди через свою необізнаність роблять помилки, які потім їм шкодять і ламають їхню кар’єру на посаді державного службовця, – каже Валерій Коровій.
Тому він просить держслужбовців не нехтувати вивченням законодавства.
У нас так склалось в Україні, що постійно шукають когось крайнього. Був такий період, що крайніми робили державних службовців. Закон України «Про державну службу», ухвалений в новій редакції минулого року, відіграв свою позитивну роль: там чіткіше виписано коло повноважень, обов’язків, підвищено зарплату державних службовців, але коли ми говоримо про конфлікт інтересів – це дуже широке коло для дискусій, – говорить Валерій Коровій.
Депутатів Вінницької облради постійно інформують про терміни подання декларацій в письмовій формі, інші питання, де можуть бути корупційні ризики, проводять семінари, тренінги тощо.
Навіть працівники апарату телефонують всім і пояснюють потенційні ризики. Не завжди працівники апарату знають, що у вас може бути конфлікт інтересів. Ви повинні самі розуміти, що можна робити, а чого не можна, – каже заступник голови облради Михайло Кременюк.
До речі, за словами представників НАЗК, усі охочі можуть зареєструватися на безплатний онлайн-курс стосовно попередження корупційних ризиків, що стартує на базі платформи «Prometheus» 9 грудня – у Міжнародний день боротьби з корупцією.