Сьогодні, 27 жовтня, у Вінниці відбувся форум «Регіональний розвиток в умовах децентралізації: можливості та виклики».
Участь у зібранні взяли представники обласної влади та громадськості, керівники об’єднаних громад, представники парламенту, міністерств та міжнародних інституцій.
Під час пленарних дискусіях учасники форуму аналізували проблеми, перспективи та шляхи впровадження децентралізації в Україні та на Вінниччині, зокрема.
Добровільність – не вічна
За перспективним планом, у Вінницькій області мало бути створено 107 ОТГ. Поки що їх – 24, а до кінця року буде 34.
Голова ОДА Валерій Коровій вважає, що якщо утвориться «критична маса» – 60-70 громад, тоді потреба доводити доцільність об’єднання іншим відпаде.
Вони побачать, що цей процес – незворотний. Не виключено, що відпаде принцип добровільності, але все залежить від законодавців, – каже Валерій Коровій.
За словами першого заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслава Негоди, говорити про добровільне об’єднання можна до 2020 року. Далі добровільно визначитися громадам, з ким їм об’єднуватися буде все важче.
Але чергові місцеві вибори у 2020 році мають пройти на новій територіальній основі, – переконаний В’ячеслав Негода.
Хоча, за словами першого заступника міністра, громади й надалі зможуть дооб’єднуватись та переформатовуватись.
Проголосують, якщо не заблокують
Загалом, доля реформи нині значною мірою залежить від волі парламенту. За словами В’ячеслава Негоди, ухвалення цілої низки законопроектів з нетерпінням чекають як в уряді, так і в самих громадах.
Йдеться, насамперед, про законопроект №7118, що надасть право об’єднаним громадам розпоряджатися землею за межами населених пунктів.
Народний депутат України, представник профільного парламентського комітету Сергій Кудлаєнко також сподівається, що найближчим часом законопроект щодо землі буде проголосований. Якщо не завадить політичне протистояння.
Ви ж бачите, як зачасту в Раді блокується законотворчість: два-три законопроекти ми розглядали майже три тижні: йде блокування трибуни, йде політизація тих чи інших процесів. А потім – коли успіх законопроекту стає очевидним, всі долучаються і кажуть, як парламент гарно проголосував, – говорить Сергій Кудлаєнко.
За словами голови Вінницької ОДА Валерія Коровія, «земельна» проблема в громадах – давня.
До 2003 року сільські ради вже розпоряджалися цими землями. Тоді було маса скандалів про корупційні речі і розмов про те, що найбагатші – сільські ради на Київщині. З 2003 по 2013 рік розпоряджалися цими землями голови РДА, в результаті – навколо Вінниці нині немає вільної землі. І коли зараз голови РДА хочуть, щоб їм знову повернули це право, то я до цього ставлюсь дуже критично. Дійсно, не кожна сільська рада повинна розпоряджатися землями за межами населених пунктів, а саме – об’єднані територіальні громади. Але це повинно буди чітко виписано в законодавстві, – говорить Валерій Коровій.
«80% скандалів в облраді – через питання, які не в її компетенції»
На часі також – зміни до Конституції, що зробили б реформу місцевого самоуправління комплексною. Для цього слід переглянути функції органів державної влади та місцевого самоврядування.
За словами першого заступника глави Мінрегіону В’ячеслава Негоди, державні органи повинні отримати право призупиняти рішення самоврядців, які суперечать інтересам як громади, так і людей та держави загалом.
Якщо, боронь Боже, ради прийматимуть рішення, які суперечать територіальній цілісності чи суверенітету України, державні органи повинні мати можливість миттєво на ці речі впливати. Не може бути такого, що та чи інша обласна рада приймає рішення мало не про власний суверенітет і оголошує повітряний простір своїм чи щоб кораблі НАТО не заходили – а таке вже траплялося в нашій історії, – каже В’ячеслав Негода.
Якщо Верховна Рада внесе відповідні зміни до Конституції, на рівні області буде створено дві інституції: виконком, який буде обиратися депутатами обласної ради, і чи то префект, чи голова адміністрації, який буде призначатися урядом або Президентом. Сьогодні ми бачимо деякі рішення обласної ради, які абсолютно виходять за коло її повноважень. При цьому 80% скандалів в облраді пов’язані з рішеннями, які не в компетенції депутатів обласної ради. Якби була така норма і Коровій був би префектом, я просто мав би можливість призупинити такі рішення і передавати їх на розгляд до адмінсуду. І люди переймалися б колом своїх повноважень і своєї відповідальності, – говорить голова Вінницької ОДА Валерій Коровій.
На думку експертів, голосів за відповідні зміни до Конституції у парламенті вистачить.
Дуже багато депутатів у нас говорять про євроінтеграцію, їх – більше, ніж 300. А це – якраз законопроекти, що наближають нас до Європи, – переконаний В’ячеслав Негода.
Кожен шостий мешканець Вінниччини Новий рік зустріне в ОТГ
За словами першого заступника голови Вінницької ОДА Андрія Гижка, нині на Вінниччині створено 24 ОТГ, які об’єднали 76 колишніх сільських рад. У неділю, 29 жовтня, відбудуться перші вибори у 9-ти громадах, у грудні – ще в одній. Таким чином в області на кінець року буде 34 об’єднаних територіальних громади, що об’єднають 101 колишню громаду.
Площа ОТГ у Вінницькій області – 2935 кв км, це – 11% території області. До кінця року 15% території Вінниччини буде охоплено ОТГ. З урахуванням громад, що об’єднаються, в ОТГ області буде проживати 258 тисяч людей, тобто кожен шостий мешканець Вінниччини.
Обласний бюджет нині має приріст – 38%, бюджети міст обласного значення – 35%, бюджети районів – 39%, але найбільше, в порівнянні з минулим роком, зросли саме бюджети ОТГ – майже на 42%.
Доходи ОТГ за 9 місяців зросли на 116 млн гривень. Це – той фінансовий ресурс, який додатково отримали територіальні громади. В об’єднаних громадах зростання капітальних видатків склало 88% а це – 92 млн грн. Це – лише за 9 місяців, а до кінця року зростання капітальних видатків в об’єднаних громадах буде більше, ніж вдвічі. Додатково ці громади отримали субвенцію на розвиток своєї інфраструктури – 45 млн грн, – говорить Андрій Гижко.
Реформа – «горизонтальна»
Учасників форму з децентралізації у Вінниці привітав заступник керівника Програми U-LEAD з Європою Андрей Хорват.
За його словами, форум – це своєрідна платформа, щоб підбити попередні результати реформи в усій Україні.
З часу, коли була запущена програма U–LEAD, є багато досягнень. Але децентралізація – це «горизонтальна» реформа. Тому справа не тільки в міністерствах чи парламенті. Важливо, щоб цю реформу підтримувало суспільство, – зазначив пан Хорват.
Чого хочуть самоврядці
Після низки панельних дискусій учасники форуму ухвалили Звернення до Верховної Ради та Кабінету міністрів України.
Парламент вони просять нарешті ухвалити закони, що прискорять децентралізацію. Крім того, учасники форуму нагадали нардепам, що ті мають врахувати інтереси місцевого самоврядування при підготовці проекту Держбюджету на 2018 рік. Зокрема, пропонується перевести на прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом усіх ОТГ, що визнані спроможними, та ті, де перші вибори пройшли або пройдуть цього року.
Субвенцій на розвиток інфраструктури в ОТГ має бути не менше, ніж цьогоріч (орієнтовно – 2,5 млрд грн).
Від парламенту також очікують встановлення чіткого порядку перерозподілу додаткової дотації на здійснення видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я у сумі 16,5 млрд грн між бюджетами, що мають прямі відносини з державним бюджетом. Крім того, на переконання самоврядців, держава має забезпечити фінансування пільг населенню на оплату енергоносіїв та комунальних послуг.