Інститут національної пам'яті презентував настільну гру "Українська революція 1917-1921 років".
Як кажуть автори – це чи не перша спроба створити "інтелектуальну історичну розвагу", присвячену подіям сторічної давності.
Правила
Гра побудована за стандартною схемою – є ігрове поле і є 88 клітинок-ходів, по яких рухаються гравці і вирішують різні завдання.
За поле в грі слугує "Оглядова карта українських земель" Степана Рудницького, яка включає до етнічної України, зокрема, Крим та Кубань.
Карта поділена на шість регіонів: Київщина-Лівобережжя, Волинь, Галичина, Поділля, Південь і Схід.
Грати можуть до трьох учасників чи команд. Також потрібен ведучий.
Перемагає той, хто відповість на найбільше запитань щодо кожного з шести регіонів – вважатиметься, що цей гравець чи команда "об'єднали українські землі".
Правила ускладнені ще й особливими клітинками: "телепортом", "пасткою" та "чорними" і "білими" клітинками.
Загалом, щоб пограти, доведеться детально вивчити правила.
Питання
Питання, на які потрібно відповідати, варіюються від доволі простих (наприклад, "Столицею якого отамана було Гуляйполе?") до значно складніших ("1 травня 1917-го на Сирецькому полі під Києвом відбулося військове свято "Перших квітів", де було створено першу українську частину часів революції. З неї почалося творення національних збройних сил. Як називалося це формування?").
Для кожного запитання є три варіанти відповіді.
Є й "творчі" завдання, як наприклад:
– Заспівайте перший куплет пісні-маршу, що стала гімном Українських січових стрільців;
– Центральна Рада запровадила новий (григоріанський) календар, за яким 16 лютого 1918 року "слід рахувати першим числом місяця березоля". Порахуйте, на яку дату припав би День захисника України за старим стилем?
– Встановіть відповідність між рангами Армії УНР (хорунжий, сотник, козак) і сучасними званнями Збройних сил України.
Багато питань мають візуальну складову – треба визначити, кого чи яке місто зображено на фото (наприклад, "Як сьогодні називається місто України, що до січня 1919 року мало назву Унґвар?").
Деякі питання проводять паралелі з сучасними подіями ("Як називалася маріонеткова "республіка", створена 12 лютого 1918 року, для відділення території від УНР і встановлення контролю над Донецьким вугільним басейном?" – один з варіантів відповідей: "Донецька Народна Республіка").
Зрештою, є цілий блок питань про Крим, зокрема про те, яка кримськотатарська партія висунула гасло "Крим для кримців" чи в якому місті відбулося засідання першого Курултаю кримськотатарського народу, де було проголошено Кримську Народну Республіку.
Всі відповіді є у правилах – їх перевіряє ведучий.
Зрештою, складність деяких питань компенсує виданий спеціально для гри історичний посібник, який іде у комплекті.
Для кого
Як зазначають автори, гра розрахована для гравців від 14 років "до нескінченності".
Утім, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович визнає, що головна аудиторія – учні старших класів.
Цільовою аудиторією є старшокласники. Гра стане доповненням до навчального процесу, тому розповсюджуватимемо її безкоштовно серед шкіл та бібліотек, які звертатимуться до нас, – розповів історик.
Щоб отримати гру навчальному закладу чи громадській організації потрібно звернутися до Інституту зі спеціальним листом.
Наразі вироблено 650 примірників гри, утім, як розповіли ВВС Україна розробники, у планах – домовитися з місцевими адміністраціями про те, щоб вони могли самі її друкувати.
За інформацією: ВВС-Україна