Заощадити 3 тисячі гривень на місяць на опалені – реально. Це довів винахідник із Бронниці Могилів-Подільського району на Вінниччині.
Енергію вітру він використовує для теплої підлоги, а частину будинку обігріває повітрям з вулиці.
Вітряк зробив з підручних матеріалів. В його основі – генератор від трактора. Поки є вітер, він акумулює енергію, яку використовують для підігріву підлоги у тиху погоду.
Раніше використовувався ще – як аварійне освітлення і заряджав акумулятори, – розповідає мешканець Бронниці Анатолій Стафійчук.
Простора кухня обігрівається повітрям з вулиці, що нагрівається від сонячної батареї, зробленої винахідником.
Вмикається вентилятор і повітря з будинку задувається в колектор, там прогрівається і повертається в будинок, – говорить пан Анатолій.
При цьому чоловік зовсім не використовує газу. Тільки електроенергію і дрова. У гаражі – піролізний котел. Він нагріває дві тонни води, яка підтримує температуру в батареях без підігріву вогнем.
Після повного загасання котла будинок ще може шість годин отримувати тепло від теплоакумулятора, – каже винахідник.
За його підрахунками, таким чином вдається заощаджувати до 3 тисяч гривень щомісяця.
Щоправда, розчарувався Анатолій Стафійчук в сонячних батареях. На даху будинку їх – 14, але необхідної кількості електрики не дають. І економія – не суттєва, всього – 80 гривень на місяць. За таких умов окупляться вони лише за 20 років. Хоча в обленерго переконують: на сонячних батареях можна заробити.
У Вінницькій області 82 споживача вже встановили собі в домоволодіннях міні-електростанції і щомісяця ми їм сплачуємо близько 150 тисяч гривень, – говорить директор «Вінницяобленерго» Андрій Поліщук.
Але це – за умови, що сонячних батарей багато. Тому енергію сонця Анатолій Стафійчук використовує тільки в аварійних ситуаціях і для підсвітки двору. А ще їх вистачить, щоб освітити всю вулицю в селі. Для цього винахідник із сусідами вже почали ставити енергоефективні ліхтарі.