Спадкові хвороби можна подолати завдяки "хімічній хірургії", котру розробили і протестували на клонованому ембріоні китайські дослідники.
Команда з університету Сунь Ятсен використала методику, яка називається "редагування азотистих основ", для виправлення однієї помилки в трьох мільярдах"букв" нашого генетичного коду.
Науковці змінили дефект у гені, котрий викликає виникнення бета-таласемії. Це спадкова, потенційно небезпечна для життя, хвороба, в результаті якої порушується утворення одного з чотирьох ланцюгів гемоглобіну.
"Ми першими продемонстрували, що існує можливість вилікувати генетичні захворювання у людських ембріонах за допомогою системи редагування азотистих основ", – повідомив один із авторів дослідження Цзюнь Цзиу Хуан.
Науковці виростили ембріон у "пробірці", а потім внесли корективи у фрагмент його ДНК. Як відомо, вона складається з чотирьох азотистих основ – аденину, цитозину, гуаніну і тиміну, послідовність яких визначає усі процеси в нашому організмі. Науковці "просканували" ДНК і в наслідок хімічних реакцій перетворили гаунін на аденин в 11 хромосомі.
Ембріон не імплантувався жінці, але вчені впевнені, що він народився б здоровою людиною.
Команда вважає, що цей підхід може в один прекрасний день допомогти людству подолати ряд спадкових захворювань.
Професор Девід Лю, котрий першим запропонував за редагування азотистих основ у Гарвардському університеті, описує даний метод як "хімічну хірургію". На його думку, даний метод матиме успіх, адже більшість спадкових захворювань людини пов'язані з точковими мутаціями, тобто знаходяться в певній хромосомі чи її ділянці.
В перспективі, завдяки "хімічній хірургії" науковці зможуть як вилікувати, так і змоделювати будь-яку спадкову хворобу.