У Північно-льодовитому океані міститься понад 300 мільярдів частинок пластика, утворених в результаті руйнування різних пластмасових виробів, передає УНН з посиланням на The Independent.
Відзначається, що основна частина пластика піднялася з глибин океану під дією термохалінної циркуляції – повільного всесвітньої течії, яке відбувається через різницю в солоності і температури води.
"Зазвичай воно приносить в Арктику теплі води, але, схоже, пластикові відходи теж потрапляють туди з цим потоком", – йдеться в повідомленні.
Велика частина пляшок, іграшок, пакетів, упаковки і окремі частинки пластику збираються в двох різних зонах біля східного узбережжя Гренландії і Баренцевого моря, на північ від Норвегії і Росії.
"Ці плями швидко збільшуються в розмірах, до такого ступеня, що скоро зможуть конкурувати з великою тихоокеанською сміттєвою плямою", – відзначають дослідники.
Нагадаємо, надлишок пластикового сміття став проблемою для багатьох країн в світі. Україна не виняток. Щороку наша країна накопичує близько 12-15 млн тонн твердих побутових відходів, 40% з яких – це тара. Експерти вказують, що проблема криється у відсутності мотивації українців цивілізовано поводитися зі сміттям, зокрема пластиковими пляшками.
Пошуком ефективної системи збору тари занепокоїлися народні депутати України. У червні вони відвідали Німеччину, щоб ознайомитися з їх депозитної системою збору використаних пластикових пляшок і банок.
Принцип роботи системи полягає в тому, що при здачі тари в фандомати, цей спеціальний автомат повертає частину грошей, сплачених при купівлі напою. Німці стверджують, що така система стимулює людей до цивілізованої здачі використаної тари. І для більшості німецьких сімей повернення порожніх пляшок через фандомати вже став традицією вихідного дня.
Крім Німеччини, така система діє в Швеції, Норвегії, Фінляндії, Данії, Естонії. Наприклад, в Норвегії завдяки фандоматам збирають 95% тари, в Фінляндії – 93,3%, а в Данії – 89%.