Три армії: Червона, УПА та «Вермахт» зійшлися у неділю, 3 вересня, у «бою» на ставці Гітлера «Вервольф» під Вінницею.
Для цього до Стрижавки з’їхались понад сотня реконструкторів з усієї України.
Вдруге участь у відтворенні подій Другої світової на Вінниччині бере киянин Євген Іванов. Він – в ролі бійця Другого полку 1-ї дивізії імені Костюшка Війська Польського у складі Червоної армії.
Дві польські армії були у складі Червоної і брали участь у штурмі Берліна, там служило й дуже багато етнічних українців. Але чомусь мало на це звертають уваги, власне, тому й взявся за відтворення цієї сторінки нашої історії, – каже пан Євген.
На відміну від таборів гітлерівців та червоноармійців, підрозділ УПА на реконструкції – невеликий – до 10 учасників.
Насправді, бандерівці діяли такими ж маленькими групами – по 10-30 чоловік, хоча їхня чисельність на Вінниччині сягала 1,5 тисячі. За словами вінницького реконструктора Юрія Прокопишина, усе тому, що невеликий загін якнайкраще підходить для маневрування.
Хочемо вкотре показати людям, що взагалі українські партизани були на Вінниччині, по-друге, розвіяти основний міф про те, що партизани УПА воювали разом з німцями. Саме на Вінниччині основні бойові дії УПА були проти «Вермахту». Намагаємось донести до людей участь у Другій світовій війні УПА, – говорить Юрій Прокопишин.
Загалом відтворені на ставці «Вервольф» бої – вигадані, хоча, нотки історичної достовірності були. Наприклад, за словами Юрія Прокопишина, є дані про звільнення бійцями УПА військовополонених, які на ставці Гітлера працювали на німців.
Саме бій за звільнення полонених був першим елементом сценарію реконструкції. Далі її учасники показали, як у рукопашному бою зіткнулись «червоні» розвідники з нацистами.
Третій епізод – великий бій, внаслідок якого не вижив ніхто.
Пам’ять усіх полеглих у Другій світовій війні учасники реконструкції та гості дійства вшанували хвилиною мовчання.
Ми хотіли показати, що війна – це трагедія для всіх і ніхто з війни не повертається таким, як був. Треба про це пам’ятати і намагатися уникати воєн, – говорить один з організаторів реконструкції Віталій Головенько.
За його словами, реконструктори провели дійство за власні кошти, до речі, немалі – тільки на набої використали близько 1,5 тисячі доларів.
Запросили на відтворення історичних подій також сучасних військовослужбовців Повітряних Сил. Відвідувачам показали виставку зброї, провели екскурсію Історико-меморіальним комплексом пам’яті жертв нацистської окупації на території ставки.
Не обійшлось дійство без звичних для військових реконструкцій НП – одного з «німців» з підозрою на перелом руки забрала швидка допомога. За словами самих реконструкторів, таке вже у них хобі – травматичне.