Відкриття фестивалю військово-історичної реконструкції «Живa історія: Вервольф, літо 1944» відбулося у суботу, 2 вересня, на території «Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму», у народі – ставка Гітлера.
Це вже третій фестиваль, який збирає під Вінницею реконструкторів з усіх куточків України. Цього року він проходить у два дні, 2–3 вересня, і за участі закордонних гостей. За словами організатора, голови обласного осередку ГО «Честь і слава» Віталія Головенька, фестиваль присвячений подіям Другої світової війни, які відбулися влітку 1944-го року в Україні. Проводиться він у форматі живого-музею, де експонатами виступають люди-реконструктори.
– Такий формат дає змогу відвідувачам краще сприймати історію, бо можна розглядати уніформу, зброю і знайомитися з персоналіями. Серед учасників реконструкції – люди, хобі яких вивчати історію, збирати військовий одяг та атрибутику тих часів. Вони усі добре знають хронологію минулого століття – до деталей – на фестивалі намагаються відтворити минулі події у реальному часі, – розповідає Віталій. – Все це для того, щоб нагадати, що Друга світова війна почалася саме 1 вересня 1939 року із окупації Польської Республіки, бо досі багато з нас пам’ятає лише за 22 червня і 9 травня. А ми ж переходимо на європейський та всесвітній формат, тому маємо дивитися на українську історію ширше, у загальносвітовому значенні.
Реконструкція подій Другої світової війни відбувається у два етапи. У суботу, 2 вересня, відвідувачі мали можливість вільно поспілкуватись з учасниками заходу, відвідати їхні табори та зробити фото на території тих чи інших військових підрозділів.
А сьогодні, 3 вересня, опівдні на глядачів чекатиме відтворення бою між УПA, радянською армією та солдатами Вермaхту. Реконструктори кажуть, що це не буде якийсь конкретний історичний бій, а радше вигадана подія, оскільки у битві братимуть участь солдати різних підрозділів.
– Нині на території ставки табори розгорнули воїни УПА, солдати Вермахту та Червоної армії. Також намети встановили есесовці і польське військо. Загалом у фестивалі задіяно більше сотні людей, які представляють різні історичні клуби та організації і вважають військову реконструкцію своїм хобі, – коментує реконструктор з Києва Юрій Усачов. – Я, наприклад, в образі звичайного рядового німецької армії, який служить 172-му полку артилерії і під час бою обслуговує гармату. Маю німецьку форму тих часів і зброю. У дитинстві нам постійно казали, що гітлерівці погані і забороняли читати про них і взагалі досліджувати цю тему. А все заборонене притягує і захоплює. Друга світова війна має багато білих плям, які змушують нас до пошуків і досліджень. Я уже багато років досліджую її і вона досі не відпускає.
Щоб потрапити на фестиваль треба придбати вхідний квиток на територію «Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму». Коштує він 20 гривень для дорослих і 10 гривень для дітей. За відео та фотозйомку доведеться заплатити додатково. Але побачене варте символічної плати.
За інформацією: Олеся Шуткевич, День