Щорічно в Україні утворюється 14 млн тон побутових відходів, а жоден переробний завод не працює. Тому представники влади та громадськості об’єдналися заради переробки сміття.
Першим кроком на шляху створення переробної галузі стало прийняття Національної стратегії поводження з відходами. У Міністерстві екології та природних ресурсів зазначають, що стратегія охоплює всі види відходів і детально прописує європейські механізми поводження з ними. Українців не лише стимулюватимуть сортувати сміття, але й запобігати його утворенню.
Ще одним важливим кроком для створення галузі переробки повинно стати прийняття відповідного законодавства. Наразі у парламенті зареєстровано пакет законопроектів, які здатні створити умови для розвитку переробки відходів. У разі прийняття законів, захоронення неутилізованих відходів буде економічно недоцільним, а виробник буде зобов’язаним нести відповідальність за вироблену упаковку, утилізуючи її самостійно або сплачуючи за це. Народні депутати України Олександр Черненко та Мустафа Найєм зауважують, що закони дозволять розглядати відходи як ресурс. У європейських країнах сміття давно є джерелом не лише вторинної сировини, але й альтернативного палива та енергії.
Першим містом, яке готове втілювати нові механізми поводження зі сміттям у життя став Київ. У столиці збудують перші в Україні центри переробки відходів та рекультивують 5-й полігон. За словами заступника голови Київської міської державної адміністрації Петра Пантелеєва, у найближчий час місто планує перейти від небезпечного методу захоронення до сортування та переробки сміття.
У новостворених Центрах поводження з відходами відбиратимуть цінні компоненти – скло, пластик, метал та папір. Окрім того, міська влада вивчає технології переробки сміття та визначила локації для майбутнього будівництва переробних заводів.
"У нас є покроковий план. Ми повинні виконати завдання номер один – побудувати переробне підприємство потужністю 400 тис. тон в рік синхронно з початком рекультивації п'ятого полігону", – резюмував Пантелєєв.