Що буде з кленами на проспекті Космонавтів у Вінниці (відео)

Відео Новини Вінниці

На нижній частині проспекту Космонавтів у Вінниці, де найближчим часом збираються розпочати реконструкцію, «канадські» або шаровидні клени залишаться тільки в центрі алеї. Про це розповів заступник директора КП «Вінницязеленбуд» Микола Залєцький.

Шаровидні клени висаджували приблизно 40 років тому, привозили з Кіровоградщини. Частина після посадки пропали, близько 15 штук через років 4-5 замінили – вони ще молоді і якість їхня здається задовільною. Але ці клени дуже постраждали під час обледеніння 2001 року – вони були розламані, тоді була проведена обрізка, їх практично на 60% обрізали, що дало змогу продовжити їхній вік до сьогоднішнього часу. Але частина з них в середині повністю висохли, за рахунок інтенсивної обрізки крайнє гілля пустило листя, але, коли вони скидають листя, то на них дивитися не дуже приємно, – говорить Микола Залєцький.

 

За його словами, обстежувати клени запрошували спеціалістів лісозахисту, про що вони склали відповідний акт.

Цим документом верхню частину пропонується всю замінити на сакури. Середню частину, яка збереглася, прийнято рішення залишити. З самого низу близько 20-ти кленів також підлягають заміні, – каже Микола Залєцький.

Про заміну на такі ж клени, за його словами, не думали:

У нас в останні роки, ви знаєте, є ідея із сакурами. Є форми сакури, які дають таку саму крону. Сакурам, які тут будуть садити, вже 12-15 років, висота – до 3 метрів, обхват стовбура – 12-18 сантиметрів. Будуть живими до 70-80 років при усіх навантаженнях, які тут є – задимленості, запиленості.

Цього року, за словами Микола Залєцького, клени по проспекту Космонавтів навіть не обрізали – готувались до реконструкції і не хотіли витрачати бюджетних грошей.

Чесно кажучи, шаровидна форма не обрізається, можна десь застригати, сформувати. Але, враховуючи, що готувалися до капремонту, вони не були включені в план обрізки, тому що це бюджетні кошти. Коли вже буде проводитись капремонт, ті, які залишаться, будуть сформовані, будуть приведені всі до одного розміру, – розповідає Микола Залєцький.

«Живі» дерева зеленбудівці обіцяють пересадити, але як це зробити влітку, не розуміє колишній головний еколог області та заступник міністра екології, а нині – голова Вінницької обласної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська.

Якщо здорові клени кудись пересаджувати, то це потрібно було робити взимку, коли земля була мерзлою, – каже Олена Яворська.

На запитання, що, на її думку, варто робити з кленовою алеєю на Космонавтів, Олена Яворська наводить приклад дерева, що росте біля Білого дому у США.

Воно розчахнулося від старості, не мало абсолютно ніякого декоративного вигляду, але його скріпили залізним штирем, підперли підпорами, зацементували дупла, але дерево залишилось. Я думаю, в адміністрації президента США знайшли б гроші, щоб викинути цього «старика» і на його місце посадити прекрасну сакуру… На мою думку, при тому, щоб провести видалення сухих гілок, сам клен гостролистий, в тому числі його компактна форма, яку бачимо тут, це порода надзвичайно пластична, одна з най витриваліших. Жодна сакура такої задимленості й загазованості, як ці клени, витримувати не буде. Стосовно довговічності, що ці клени можуть тут рости ще років 50, у мене сумнівів немає. Я б залишила ці клени, можливо, кілька штук, які вже точно можуть загинути, замінити на молоді, – говорить Олена Яворська.

Тим часом громадські активісти, місцеві мешканці та журналісти збираються зареєструвати на офіційному сайті вінницької міськради петицію стосовно збереження алеї кленів на проспекті Космонавтів.

Це – унікальна алея в Україні, думаю, що планували її талановиті люди і робили, щоб було гарно, тому її варто зберегти. А якщо є плани посадити ще якісь насадження, які б не заважали, а прикрашали проспект, то немає жодних проблем, – вважає журналістка Наталія Болховська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *