Сьогодні, 14 березня, перспективи розвитку галузі культури в умовах децентралізації обговорювали представники вінницької влади та члени експертної місії Ради Європи.
За ініціативи Міністерства культури, і, в першу чергу, першого заступника Міністра культури Світлани Фоменко, відбулася сьогоднішня зустріч, – розповідає радник Міністра культури Ірина Френкель. – Сьогоднішня дискусія є дуже важливою, враховуючи тенденції, які спостерігаємо в напрямі кристалізації нової культурної політики України, коли культура починає трактуватись більш широко: в контексті економічного розвитку, формування суспільства, побудови діалогу та визначення цінностей. За допомогою культури ми повинні визначити, якого громадянина ми маємо виховати.
Валерій Коровій, голова Вінницької ОДА, відзначив, що завдяки упровадженій в 2015 році бюджетній децентралізації нині місцеві бюджети зросли в 4-5 разів:
– Успішні громади – самодостатні. Вони впроваджують елементи стратегічного планування, чітко визначають пріоритети і ефективно можуть використати можливості, які їм дає бюджетна децентралізація. І позитивний приклад роботи таких територій ми сьогодні перекладаємо на добровільно об’єднані громади, – зауважив Валерій Коровій. – Відповідно до перспективного плану, у Вінницькій області має бути створено 109 таких громад. Цей процес постійно змінюється. На сьогодні сформована 21 об’єднана громада, має бути ще три. Моя задача – створити критичну масу позитиву, щоб ми могли рухатися вперед.
Водночас, за словами голови ОДА, на цьому шляху постає чимало проблемних питань, які, в тому числі, торкаються і сфери культури:
– На сьогодні питання культурної політики є підґрунтям для формування нового громадянського суспільства. Ми по-новому повертаємося до нашої історії, традицій, дивимось у завтрашній день і прагнемо знаходити через сприйняття культури нові можливості для розвитку країни і конкретних регіонів.
Заступник голови ОДА Ігор Івасюк підкреслив необхідність впровадження мінімальних стандартів забезпечення культурними послугами, передусім, мешканців віддалених районів, сіл та селищ:
Заклади культури, зокрема школи мистецтв, не мають такого Державного захисту, як загальноосвітні школи, тому виникла необхідність на Державному рівні вирішити це питання. Для цього необхідне чітке розмежування повноважень та наявність індикаторів задля забезпечення українців якісним культурним продуктом.
Начальник відділу культури і культурної спадщини Директорату з питань демократичного врядування Секретаріату Ради Європи, керівник делегації Кетрін Меркле зауважила:
Ми приїхали в Україну для того, щоб долучитися до розвитку культурної політики. Звісно, в нас не буде відповідей на всі проблеми, але як представник Ради Європи я привезла сюди команду людей, які мають дуже потужний досвід в культурному менеджменті, в управлінні культурним надбанням і процесах децентралізації.
Кетрін Меркле також наголосила, що справа не лише в адміністративній та фінансовій децентралізації, а й у готовності людей взяти на себе відповідальність.
Павло Третьяков, експерт Інституту культурної політики, якій також брав участь в круглому столі, наголосив на необхідності культурної ідентифікації українця та його культурних прав, що повинні бути зазначені в головному документі держави – Конституції. За його словами, необхідно створити передумови для державно-приватного партнерства у використанні матеріальної культурної спадщини, яка є основою для розвитку культурного туризму.
У програмі візиту експертів Ради Європи на Вінниччину – також візити на об’єкти культури в Тульчині, Вінниці та Браїлові.