Сотню пропозицій до «децентралізації» передали народним депутатам вінницькі самоврядці (відео)

Відео Новини Вінниці

У четвер, 2 березня, у Вінниці пройшла зустріч представників територіальних громад області з народними депутатами від Вінниччини. Йшлося про проблеми та перспективи розвитку громад у контексті децентралізації та добровільного їхнього об’єднання.

Організаторами «круглого столу» виступили Вінницька ОДА, обласна рада та Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування.

Нині проблем у громад, які вже об’єдналися і тих, що тільки стають на цей шлях, більш ніж достатньо. Наприклад, ми успішно вирішуємо питання, пов’язані із бюджетною децентралізацією, але є нюанси, пов’язані із внесенням змін до бюджетного кодексу: в адмініструванні 5% акцизного збору від реалізації пально-мастильних матеріалів, в питаннях передачі адміністративних повноважень. Фактично, сьогодні в результаті змін до законодавства, органи місцевого самоврядування базового рівня взяли на себе принципово нову зону відповідальності, наприклад, ведення реєстрів місця проживання фізичних осіб тощо, – зазначив голова Вінницької ОДА Валерій Коровій.

Ми маємо гарні приклади: Студенянська та Калинівська ОТГ демонструють потужні фінансові вливання внаслідок бюджетної децентралізації, отримують додаткові надходження. Водночас, ми розуміємо, щоб повністю реформувати самоврядування, за оцінками експертів, потрібно прийняти більше півтисячі нормативних актів. Перед зустріччю ми зробили опитування представників ОТГ. Вони визначили ключові питання – дозволити управляти ресурсами за межами населених пунктів. В нас є одна громада, в якої земельний фонд практично знаходиться в управлінні підприємства з іншої територіальної громади. ПДФО вони не отримують. Вони об’єднались, думали що ресурс працюватиме на їхню територію, а результату немає. Ще одне болюче питання – закон не дозволяє об’єднуватись громадам з різних районів. Тому терміново необхідно приймати законопроект 5520 в цілому. Тоді такі громади покажуть, що вони можуть бути прикладом для інших та для всієї України, – наголосив координатор Вінницького офісу реформ Олег Левченко.

З вінницькими самоврядцями зустрілись одразу шестеро народних депутатів: Микола Кучер, Олександр Домбровський, Сергій Кудлаєнко, Григорій Заболотний, Іван Спориш та Руслан Демчак.

Скористатися нагодою донести свою позицію до парламенту очільники громад вирішили сповна – більше двох годин вони говорили про найнагальніше, що турбує села, селища й міста.

Так, голова Тульчинської ОТГ Валерій Весняний переконаний, у райдержадміністраціях можуть свідомо саботувати процес об’єднання.

Якби всі структури були в цьому зацікавлені, реформу можна було б завершити вже давно. Скажу відверто: перша структура, яка не зацікавлена в тому, щоб громади об’єднувались – це районні державні адміністрації, – зазначив Валерій Весняний.

А міський голова Гнівані Володимир Кулєшов незадоволений тим, що вибори в громадах, що утворюються навколо міста, проходять за пропорційною системою.

Після минулих виборів, я ледве помирив керівників підприємств та організацій міста, які пересварилися в ході кампанії так, що потім не йшли на жоден конструктив. Чому в ОТГ з центром у селі вибори прохоядть за мажоритарною системою, а в таких, як наша – за «партійною»? – запитує Володмир Кулєшов. 

Втім, більше за політичні моменти розвиватися громадам заважають економічні та адміністративні неузгодженості нового законодавства. А деякі питання, взагалі, залишаються «білими плямами» на нормативному рівні.

Стосунки з енергетиками, зокрема, підключення до електромереж, орендна плата за землю, розпорядження землями за межами населених пунктів, – питання, які ніяк не можна відкладати, – переконані голови громад.

У 2015 році ми виграли конкурс за програмою ПРО ООН зі створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу з іноземними інвестиціями. Ми купили сушильні шафи, «зав’язалися» на переробку зерна. Одна з умов була – внесок громади. Зібрали гроші, відремонтували колишнє приміщення сільгосптехніки. Ще у серпні 2015-го року ми подали заяву на підключення, зараз – 2017 рік, нас ще до електроенергії не підключили. Нас іноземці запитують: у чому проблеми. Нас ще обленерго змушували купити підстанцію за 240 тисяч гривень, – розповів Городківський сільський голова Крижопільського району Олександр Гаврилюк.

Не тільки у вас є проблеми у стосунках з «обленерго», подібні негаразди спостерігаються по всій Україні, – сказав народний депутат Олександр Домбровський.

Парламентарій запропонував наступну зустріч провести вже із представниками «Вінницяобленерго».

Ми зараз працюємо над Законопроектом про ринок електричної енергії, і багато питань ми зуміємо врегулювати. Але це дається дуже важко, – говорить Олександр Домбровський.

За його словами, об’єднання громад – справа потрібна, але підходити до цього слід виважено.  

Ми повинні чітко усвідомлювати: якщо в районі створюється лише дві або три територіальні громади, то які повноваження отримають вони і чим буде займатися районна рада і райдержадміністрація. Як будуть наповнюватися бюджети районів і об’єднаних громад. Більше того, може виникнути внутрішня конкуренція між районною владою та самоврядними інституціями. Адже кошти, якими ще вчора розпоряджалися депутати районної ради, сьогодні перейдуть в об’єднанні територіальні громади, – зазначив нардеп.

 

Крім того, на думку Олександра Домбровського, до об’єднання громад слід підходити в комплексі з медичною та освітньою реформами.

Ми не можемо, наприклад, створювати різні округи: міністерство охорони здоров’я робить свої госпітальні округи, міносвіти бачить якісь свої округи зі своїми опорними школами, «Укравтодор» бачить свою логіку ремонту доріг… Ми повинні мати спільну логіку: знати, де адміністративні центри, тому що туди прийде людина, вона повинна там отримати там соціальний захист, оформити субсидію, діти повинні отримати освітні послуги. Ці питання настільки критичні, що вирішити їх потрібно до кінця цієї сесії, або, принаймні, до кінця року, – вважає Олександр Домбровський.

Більше того, на його думку, в нинішній ситуації – головне не «переборщити» з децентралізацією.

В умовах реальної війни, що ведеться проти України, в умовах дуже глибокої й жорсткої політичної кризи я не є прихильником децентралізації. Підкреслюю – на цьому етапі. Я вважаю, що в умовах війни слід відновити керованість державою, – наголосив народний депутат.

А парламентарій від Вінниччини Микола Кучер переконаний: об’єднуватися громади мають лише добровільно.

Хочу наголосити, що примусового об’єднання не буде! Ми як народні депутати готові вислухати всі ваші побажання та підтримати вас, – сказав Микола Кучер.

Низку законів, що удосконалюють процес децентралізації та добровільного об’єднання громад, вже прийнято Верховною Радою. На черзі стратегічний законопроект – №5520, що посилює спроможність територій через зміну меж районів у процесі об’єднання. Вінничани у парламенті завжди голосують «за», – зазначив народний депутат Сергій Кудлаєнко.

Сміливіше діяти і самостійно приймати рішення у питаннях, що недостатньо врегульовані законодавством, порадив головам громад нардеп Руслан Демчак. Для цього, за його словами, у них є всі повноваження, адже саме це – основна мета політики децентралізації.

Найголовніше – мати силу волі прийняти рішення. А свідомий, розумний керівник розуміє, що за це рішення він несе відповідальність, – додав народний депутат Григорій Заболотний.

За словами голови Вінницької облради Анатолія Олійника, перед проведенням «круглого столу» від усіх міст районів області, а також – обласних управлінь та відомств було зібрано пропозиції, що потребують невідкладного законодавчого втілення. Таких питань виявилось майже сотня. Їх чітко виписали, розподілили по тематичних блоках і роздали кожному народному депутату від Вінниччини. Тепер чекатимуть парламентського реагування.

Загалом, у Вінницькій області нині об’єднаною вважається 21 громада, ще 3 мають провести перші вибори 30 квітня.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *