«Національний діалог», який ініціювала газета «День», покликаний не тільки переосмислити уроки наших революцій, а й спонукати українців задуматися про «ремонт» національного характеру. Для цього у рамках візиту Лариси Івшиної у Вінниці було проведено дві зустрічі. Перша — зі студентами Донецького національного університету імені Василя Стуса та творчою елітою вишу. Друга — з вчителями вінницьких шкіл та бібліотекарями, для яких діалог з головним редактором «Дня» став своєрідним позакласним заходом із вдумливого патріотизму.
«РОЗВИВАТИ УКРАЇНУ ЗА СПІЛЬНОЮ КАРТОЮ ОРІЄНТИРІВ»
ДонНУ імені Стуса зустрічав головного редактора «Дня» Ларису Івшину вибраними найкращими світлинами з ХVIII Міжнародної фотовиcтавки, які видання подарувало вишу напередодні візиту. Переглядаючи роботи, Лариса Олексіївна розповідала про авторів світлин та важливість фотовиставки, адже вона впливає на формування українського суспільства та візуалізацію сучасних подій в Україні загалом. Своїми думками з приводу актуальності фотовиставки та загалом проектів «Дня» ділилися і декан філологічного факультету Володимир Мозгунов, і завідувач кафедри журналістики Олена Тараненко. Вона, власне, і модерувала «Національний діалог». Але перед початком розмови нагадала, що саме «День» був чи не єдиним виданням, яке підтримало університет у питанні присвоєння імені Василя Стуса.
«Те, що газета «День» на чолі з її незмінним головним редактором відвідала сьогодні Донецький університет імені Василя Стуса, — подія. Адже саме «День» — єдина газета, яка підтримала ініціативу з надання університету ім’я Василя Стуса і почала активно збирати підписи під відповідним зверненням, де до тисяч голосів повсякчас додавалися нові, — каже Олена ТАРАНЕНКО. — «День» одним із перших підтримав наш університет, коли ми переїхали до Вінниці. Ми тоді ще не мали кабінету для кафедри, але вже мали свіжу газету «День» у поштовій скриньці. Було неймовірно важко, і траплялися різні ситуації, але «День» завжди підставляв дружнє плече, не тиснув, розуміючи, що передусім університет має оговтатися. І коли у січні 2016-го на ім’я ректора надійшов лист-звернення з підписами майже 200 осіб, які назвали присвоєння мені Василя Стуса університету «боргом честі ще з 2008 року», і колектив оголосив про свою готовність розглянути це питання — «День» знову був поруч і висвітлював громадське обговорення цього питання. Я згадую візит Лариси Івшиної до нашого університету в Донецьку в березні 2013 року. Тоді Лариса Олексіївна вчила наших студентів трьом максимам — «Я хочу…», «Я можу…» і «Я буду робити…». Ніхто не знав тоді, через які випробування університету і нам усім доведеться пройти, щоб довести саме це — ми зможемо, коли будемо наполегливо працювати, усвідомлюючи свободу свого вибору та відповідальність власних бажань. І те, що сьогодні головний редактор газети Лариса Івшина приїхала до Стусівського університету, — це символічне свідчення нашої дружби і бажання розвивати Україну за спільною картою орієнтирів. А презентовані фотороботи — це живе свідчення нашої історії, яку творимо ми з вами».
«Маю давні спогади з Донецьким університетом, — і сподіваюся, що стосунки з Донецьким університетом імені Стуса у Вінниці будуть не менш цікаві, але більш успішні, бо у вас є питання до мене і у мене є запитання до вас. Переїзд Донецького університету до Вінниці став своєрідною лабораторією — не тільки зі змішування, але й вироблення особливої синтетики країни. І ця синергія, яка вливалася у вінницьку громаду, стала потрібною, — підхоплює розмову Лариса ОЛЕКСІЇВНА. — Всі великі історії є особистими. Історія — що ми самі могли зробити інакше, і що повинні зробити. Власне, всі проекти, які робить «День», ми запроваджуємо для того, щоб перетворити людей у громадян. Шукаємо можливості для нових ініціатив, орієнтовані на вихідців з Донбасу. І вони обов’язково будуть».
Для проведення «Національного діалогу» ДонНУ імені Стуса запропонував сучасну конференц-залу коворкінг-центру, яка дозволила презентувати розквітле «Дерево проектів «Дня». Учасники розмови активно ставили свої запитання, цікавилися проектами «Дня» та особистими перемогами Лариси Івшиної, як журналіста і культурного діяча.
«Надзвичайно вражені сьогоднішньою подією. Студенти-журналісти на заняттях постійно чують про правила, норми, журналістські стандарти, соціальну відповідальність, зразки для наслідування з медійної практики і в певному сенсі зазвичай просто сприймають на віру твердження викладачів. Сьогодні ж їм випала нагода вживу поспілкуватися із авторитетним, досвідченим, принциповим і стовідсотково орієнтованим на українське суспільство журналістом і громадським діячем, — ділиться враженнями старший викладач кафедри журналістики ДонНУ імені Василя Стуса Анна ГЛУШКО. — Своєю діяльністю, культурними проектами, просвітницькими заходами Лариса Івшина дає майбутнім журналістам приклад того, що кожен з нас у змозі займати активну позицію, відстоювати демократичні цінності, робити вклад у побудову громадянського суспільства та ефективного національного діалогу. Щиро вдячні за поповнення нашої бібліотеки «Дня»: це безцінне джерело для жвавих обговорень та дискусій, нова цеглинка у фундамент студентських знань!».
Зустрічі «Дня» зі студентами завжди відрізняються свіжістю і насиченістю. Вінницька дискусія не стала винятком. Відбувся досить жвавий діалог між головним редактором «Дня» та студентами, які активно включилися у обговорення. Зал був повний зацікавлених слухачів. Лариса Івшина розповідала про освітні проекти «Дня» та презентувала книжкові новинки з Бібліотеки газети.
«Лариса Олексіївна розставила акценти і виділила кілька основних проблем. По-перше, однією з головних помилок українського суспільства є те, що люди тримаються за героїчну історію часів Козаччини замість того, щоб задати собі ключове питання: «Як українцям не лише вижити, а й зайняти достойне місце в світі? Як ми можемо стати кращими тут і зараз?». По-друге, для «налаштування» національного діалогу з суспільством в Україні немає гідної політичної сили. Тому що для об’єднання нації і створення гідної держави потрібна сильна влада, — каже студентка 4 курсу Анастасія СКЛЯРЕНКО. — Я розділяю її думки повністю, бо для вирішення проблеми національного діалогу потрібне «санітарне прибирання» України, створення дієвих політичних сил, що будуть захищати інтереси нації, громадськості. І наше завдання, підростаючого покоління, здійснювати реальні кроки задля досягнення мети».
Олеся ШУТКЕВИЧ, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»