Вінницька обласна наукова бібліотека імені Тімірязєва відзначає 110-річний ювілей. З цієї нагоди у середу, 15 лютого, о 13-й годині у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбудуться урочистості.
Очікується, що привітають співробітників книгозбірні представники міністерства культури, народні депутати України, представники обласної та міської влади.
Тут також відбудеться тематична книжково-ілюстративна виставка та експозиція фотоілюстрацій «Бібліотека-книга-читач».
Нині бібліотеку по праву називають візиткою міста не лише тому, що вона розміщена в самому його центрі, у приміщенні, що є пам’яткою архітектури, а передусім через той вагомий внесок, який колектив за свою 110-літню історію зробив для культури і просвітництва вінничан.
А починалось усе так: 20 лютого 1902 р. на засіданні міської Думи було прийнято рішення про заснування міської публічної бібліотеки на вшанування пам’яті великого письменника М. В. Гоголя. Наступного року був затверджений Статут майбутньої бібліотеки, Дума розглянула питання про виділення місця під її забудову, проект якої виготовив міський архітектор Г. Г. Артинов за зразком американських бібліотек.
7 лютого 1906 р. Розпорядчий комітет у присутності вінницького зодчого Г. Г. Артинова прийняв новозбудоване приміщення, а вже 15 лютого 1907 р. відбулося урочисте відкриття міської Гоголівської бібліотеки (символічно, що якраз о 13:00, як і наше анонсоване зібрання). Першою бібліотекаркою була дворянка К. С. Вознесенська. Зберігся каталог книг (1909 р.), частина яких складає і донині «золотий» фонд відділу рідкісних і цінних видань. Є чимало книг – ровесниць бібліотеки. Після революції фонд поповнився виданнями з націоналізованих поміщицьких та інших бібліотек. 1923 р. бібліотеці було присвоєно ім’я К. А. Тімірязєва, 1927 р. надруковано відчит про її роботу, 1932 р. вона стає обласною, а 1936 отримує добудоване триповерхове приміщення.
Під час воєнного лихоліття приміщення бібліотеки було спалено, знищено понад 300 тис. книг, облікові документи. За спогадами старожилів, на березі Південного Бугу фашисти та їх поплічники палили бібліотечні книги.
1952 року бібліотеку очолив Герой Радянського Союзу І. М. Філіповський, який разом з колективом однодумців організував післявоєнну відбудову приміщення.
Що являє собою бібліотека сьогодні? Це – потужна книгозбірня майже з мільйонним фондом на різних носіях інформації – книги, газети, журнали, карти, ноти, аудіовізуальні матеріали, електронні видання більш ніж 40 мовами світу. Рідкісні і цінні видання, хронологічні рамки яких сягають від ХV до ХХІ ст. І все це багатство доступне кожному, хто сюди завітає. А ще сучасні послуги, які надає бібліотека, – безкоштовний доступ до власних електронних продуктів, які постійно поповнюються новими бібліографічними записами, зокрема: «Література про Вінницьку область», «Календар знаменних дат», «Голодомор», «Шевченко і Вінниччина», «Вінничани – учасники Революції гідності та АТО» й інші, електронна повнотекстова бібліотека «Наші видання» та «Літературна Вінниччина», а також «Вінницький інформаційний портал». У бібліотеці є вільний доступ до інформаційних ресурсів всесвітньої мережі Інтернет, зона Wі-Fі, 3Д сканер, 3Д принтер тощо.
Обласною науковою бібліотекою ім. К. А. Тімірязєва вперше серед книгозбірень України було започатковано проведення міжнародних науково-практичних конференцій з усної історії.
У бібліотеці завжди людно, адже її працівники створюють сприятливі, комфортні умови для неформального спілкування своїх користувачів, розкриття їх особистих здібностей, розширення знань з літератури, мистецтва, історії рідного краю. Діють клуби і об’єднання за інтересами на будь-який смак. Серед них – науково-краєзнавчий клуб «Дослідник краю», літературно-мистецький – «Intermezzo», гендерний – «Я+Ти=Ми», садівників-городників – «Садівник», клуб молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я», кіноклуб «Х Муза».
Тут поєднується досвід, професіоналізм середнього і старшого поколінь та креативне мислення і сміливі дії молодих кадрів. Бібліотека має імідж новаторського закладу, тому й користується незмінним авторитетом не лише на Вінниччині, але й далеко за її межами.